Надягнімо вишиванку разом: Музей вітає з Днем Вишиванки

 День вишиванки - це свято, що відзначається в Україні. Також вишиванка символізує підтримку української культури, традицій і національної самосвідомості. У цей день українці в усьому світі надягають вишиванки - традиційні українські сорочки з різноманітними вишивками, які мають глибокі історичні та культурні корені. Це свято стало символом єдності, гордості і патріотизму для українців, а також важливою нагодою вшанувати та зберегти українську культуру та традиції. Тому у цей день працівники музею одягнулись у вишиванки щоб підтримати національний дух єдності українців.

Вітаємо всіх з днем вишиванки і дякуємо нашим воїнам за можливість висвітлювати наші традиції сьогодні.
Аліна Церковнюк,
завідувачка канцелярії

Екскурсія для студентів «Карітас Закарпаття»

  Величний Ужгородський замок щорічно відвідують тисячі туристів з усіх регіонів України. Сьогодні в приміщенні Ужгородського замку розміщується краєзнавчий музей з унікальними експонатами, які висвітлюють історію, культуру краю та діяльність його визначних особистостей.

14 травня музей відвідали люди з інвалідністю, студенти «Карітас Закарпаття» для ознайомлення з історією Закарпаття, звичаями та традиціями нашого краю. Для них було проведено оглядову екскурсію. Гості мали можливість ознайомитися з експозиційними та виставковими залами музею.
Екскурсію проводила в. о. завідувача відділу науково-освітньої роботи та промоції Кристина Балла.
Крістіна Балла,
в.о. зав. відлілу науково-освітньої роботи та промоції

Оглядова екскурсія для прикордонників

15 травня 2024 року у м. Ужгород відбувся чемпіонат Державної прикордонної служби України з гирьового спорту пам’яті героїв – прикордонників. До участі в ньому були залучені військовослужбовці всіх областей України.
З метою ознайомлення з історією Закарпаття, звичаями та традиціями нашого краю, а також підтримки належного рівня морально-психологічного стану військових музей відвідали 55 прикордонників з усієї України. Військовослужбовцям провели екскурсію, у ході якої їх було ознайомлено з минулим Ужгородського замку. Вони оглянули експонати, представлені у музейних експозиціях, які висвітлюють історію, культуру краю та діяльність його визначних особистостей. Воїни мали можливість ознайомитися з унікальними археологічними артефактами, творами образотворчого, художнього та ливарного мистецтва, народною автентикою.
Екскурсію проводила провідний науковий співробітник відділу історії та краєзнавства Василина Палинчак-Кутузова.
Дякуємо нашим прикордонникам за службу на благо України!
Слава Україні! Героям Слава!
Василина Палинчак-Кутузова,
провідний науковий співробітник відділу історії та краєзнавства.


Просвітницька робота з освітянами

 Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького є одним із низки провідних науково-освітніх закладів області, який щорічно відвідують сотні тисяч поціновувачів з усіх регіонів України. Сьогодні 14 травня відвідали музей вчителі та учасники фінального етапу другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2024» в номінації «Фізика». Гостям було проведено оглядову екскурсію, ознайомлено з історією Ужгородського замку. Музей радо долучається до співпраці з Депатраментом освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА у вивченні та популяризації історії нашого краю. Раді завжди вітати освітян у стінах нашого Замку.

Екскурсію проводила в. о. завідувача відділу науково-освітньої роботи та промоції Кристина Балла.

Проблеми сьогодення

 Ужгородський замок - пам'ятка архітектури національного значення. Вже дисятиліттями на даному об'єкті існує проблема аварійності даху. Сьогодні відбулася робоча нарада по питанню усунення аварійності з начальником відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури ОДА-ОВА - Сопко Томашем, директором інституту "УКРНДІПРОЕКТРЕСТАВРАЦІЯ" - Тимковичем Василем, директором Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького - Шумовською Ольгою, завідувачем відділу новітньої історії - Джахманом Михайлом, провідним юрисконсультом - Товтин Наталією. Протікання даху створює руйнівний стан і для стін, які внаслідок замокання і перепадів температур починають руйнуватися. Також підмокання негативно впливає на вологісно-тепловий режим у експозиційних залах створюючи сирість, яка сприяє утворенню плісняви на стінах і експонатах. Хоча працівники музею постійно працють з усуненням плісняви , також закуповуються осушувачі, проте надалі стає все важче підтримувати належні умови, оскільки площі протікання постійно збільшуються. При сильних поривах вітру стара черепиця паде створюючи небезпечну ситуацію. Дерев'яні конструкції також потребують замін оскільки від постійних замокань трухніють. Тому для збереження пам'ятки головним завданням стає - усунення аварійної ситуації та збереження історичної спадщини. Зараз у пріорітеті у всіх суб'єктів управління музеєм є питання збереження та усунення руйнівного стану та аварійності найдавнішої архітектурної пам'ятки нашого міста.


Співпраця із вищими закладами освіти

Співпраця із вищими навчальними закладами нашого краю - невід'ємна складова розвитку науки. Закарпатський ОКМ ім. Т. Легоцького має потужну наукову базу зосереджену у фондах та експозиційних залах, яка дає можливість вивчати історію, культуру, природу нашого регіону.

Цього дня між Закарпатським обласним краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького та Географічним факультетом УжНУ укладено договір про співпрацю у науковій, навчальній, науково-дослідницькій та лекційно-репрезентативній діяльності. Сподіваємося на плідне співробітництво обидвох установ у взаємній публікації наукових статей, організації наукових конференцій та симпозіумів, проведенні практик студентів УжНУ на базі нашого музею. Закарпатський ОКМ ім. Т. Легоцького завжди радо долучатиметься до співпраці із закладами освіти, популяризуватиме та надаватимиме наукову базу для розвитку освіти і науки у нашому краї, сприятиме культурно-патріотичному вихованню здобувачів освіти.
Адміністрація музею.


Музей для студентів

  Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького є провідним науково-культурним закладом нашого краю, а також єдиним, дійсним членом міжнародної організації ICOM у Закарпатській області. Цьогорічне гасло ICOM - «Музеї: освіта та дослідження”.

Керуючись цьогорічним закликом наш музей співпрацює з навчальними закладами, підкреслює ключову роль освіти.
Сьогодні 10 травня відвідали музей студенти факультету історії та міжнародних відносин ДВНЗ « Ужгородський національний університет». Здобувачам освіти було проведено оглядову екскурсію. Студенти- історики мали можливість ознайомитися з експозиційними та виставковими залами нашого закладу, більше дізнатися про історичні факти пов'язані із історією краю та Ужгородським замком.
Музеї служать динамічними освітніми центрами, сприяють допитливості, творчості та критичному мисленню. Тому у співпраці з науковими закладами міста і краю Закарпатський ОКМ ім. Т. Легоцького долучається до освітнього процесу.
Екскурсію проводила в. о. завідувача відділу науково-освітньої роботи та промоції Кристина Балла.


День Європи в Закарпатському ОКМ ім. Т. Легоцького

 З нагоди Дня Європейської інтеграції працівники Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького провели флешмоб під гаслом «Україна – частина європейської спільноти». Сьогодні Україна відзначає День Європи разом з європейським світом, як країна кандидат на членство в ЄС. Попри війну Україна дедалі глибше інтегрується в європейський простір в усіх сферах. Наш народ бореться за своє політичне та територіальне виживання. Всі зусилля нині спрямованні на припинення агресії з боку РФ.

Ми показуємо світові стійкість, мужність, національне єднання в боротьбі. Наші захисники та захисниці стримують та перемагають ворога. Україна стане економічно успішною європейською країною.
Зі СВЯТОМ !!! З Днем Європи !!! Слава УКРАЇНІ !!!
Ганусинець Лариса,
старший науковий співробітник
відділу новітньої історії,
«Меморіальної кімнати-музею ім. А. Волошина»



День Європи в Україні

  Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань 8 травня 2023 року був підписаний Указ Президента України №266/2023, в якому День Європи в Україні, тепер відзначається щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу. Указ Президента України від 19 квітня 2003 року № 339/2003 «Про День Європи», згідно з яким свято відзначалось в третю суботу травня, втратив чинність.

День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників. «Будемо вшановувати нашу історичну єдність – єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм», - сказав президент Володимир Зеленський у зверненні після підписання указу про щорічне відзначення свята в Україні.
Балла Крістіна,
в.о. зав. відділу науково-освітньої роботи та промоції


До Дня Європи: у музеї відбулася лекція про західноєвропейську зброю

 Указом Президента України від 8 травня 2023 року №266/2023 в Україні встановлено День Європи, який щорічно відзначається 9 травня спільно з державами Європейського Союзу. З цієї нагоди у Закарпатському краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького відбулася лекція «Західноєвропейська холодна зброя середньовічної та ранньомодерної доби», яку прочитав кандидат історичних наук Володимир Гуцул. На прикладі мечів лектор ознайомив присутніх із зразками холодної зброї країн Західної Європи, які представлені в музейних експозиціях. Він розповів, що один із експонатів, знайдених на території Закарпаття, співвідноситься із поширеними на території Західної Європи так званими «каролінгськими» мечами. Також лектором було розкрито особливості, притаманні для цієї холодної зброї того чи іншого періоду. Після теоретичної частини слухачі лекції мали можливість ознайомитися із тими експонатами, про які розповів пан Гуцул. У експозиції «Холодна та вогнепальна зброя XVI – початку ХХ ст.» присутні змогли детальніше оглянути експонати та порівняти визначальні риси.

Подібні лекції вчергове доводять, що Україна має спільну історію із європейськими країнами, тісні культурні та політичні зв’язки. Європейська ідентичність українського народу та прагнення до спільного з європейськими країнами майбутнього є пріоритетним у діяльності нашого закладу.
Василина Палинчак-Кутузова,
провідний науковий співробітник
відділу історії та краєзнавства