Нова квіткова атракція Закарпаття. Ужгородський замок готовий уквітчатися лавандою.

     На подвір’ї Ужгородського замку («за сумісництвом» - головного музею Закарпаття) висадили клумбу лаванди, котра має зацвісти у травні-червні. {Фоторепортаж}

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Вишукані ароматні квіти покликані стати не просто окрасою території Закарпатського краєзнавчого музею, а й новою туристичною атракцією. Шафрани на гірських галявинах, дикі нарциси поблизу Хуста, ужгородські сакури – і тепер до квіткових знаменитостей Закарпаття додасться і лаванда в замку.

50 кущів цієї елегантної квітки, символу Провансу, висадили студенти кафедри туризму УжНУ. Акцію «Лавандовий замок» ініціював туризмознавець і громадський діяч Федір Шандор. «На території Ужгородського замку вже росте і цвіте лаванда, й тепер ми вирішили цій цікавинці надати нового ґатунку та масштабу, перевести у туристичний режим. Гості хочуть нових атракцій і анімацій, а оскільки історія замку пов’язана з італійсько-французькою династією Другетів, то лаванда тут доречна. Сьогодні ми висадили цілу клумбу, але, звісно, акція полягає не лише в цьому – будемо продовжувати лавандову тему. Про лаванду в Ужгороді почують, обіцяю, хоч і не відкриватиму сюрпризів», - каже Федір Федорович.

Ресторан «Ужгородський замок» з цієї нагоди представив цілий «букет» - лавандове меню. «Лавандове» шампанське (з відповідним сиропом), страва з курки в лавандовому маринаді з овочами на грилі, лавандові макаруни, тематичні сувенірні пряники та чай з цієї квітки – вишукано і смачно.

«Лаванда – це не просто красиво. Це особлива рослина, котра використовується в гастрономії та парфумерії завдяки своєму яскравому приємному аромату. Це сиропи, це використовується кондитерами, це спеція, це продукція для ароматизації і їжі та напоїв, і приміщень. Крім того, ця прекрасна квітка, даруючи свої ефіри, ще й заспокоює. А зараз, в такий час, це доволі потрібно – усім нам і туристам», - говорить Федір Шандор, і з усмішкою додає: вважаймо, що лаванда росла тут з часів володіння Другетами Ужгородським замком, отже, з 1320-х років. Розповідає: квітнення фіолетової принади очікується наприкінці травня, а другий період цвітіння - восени, коли лаванда набуває максимального аромату, і власне, тоді ж і заготовлюється для застосування в гастрономії та парфумерії.

Як розповіла Маргарита Мощак, на території фортеці уже два сезони квітне ця елегантна рослина – український сорт, кримська лаванда, котра витримує морози, добре тут прижилася, полюбляючи сонце та піщаний ґрунт. За новими рослинами доглядатимуть не менш дбайливо і вже наприкінці травня очікують охочих поглянути на цвітіння лаванди в Ужгородському замку. Лаванди, котра має амбіції стати новою туристичною родзинкою Ужгорода та Закарпаття…