Відзначення п’ятої річниці Революції Гідності і Свободи в Комунальному закладі «Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького» Закарпатської обласної ради

     Зовсім недавно свідоме українське суспільство вийшло на вулиці столиці і усіх великих і малих міст України, щоб виявити свій громадянський протест проти диктаторства та національної зради. А вже відзначаємо п’яту річницю Євромайдану.

     Події Майдану навіки закарбувалися в серцях, душах та в історії нашої Батьківщини, єдиної неподільної соборної України. Революція Гідності довела необхідність вибороти собі справжню незалежність. Довести собі, що не дарма гинули патріоти за всю історію існування України. Доказати, що українці – не раби!

Юрій Білобров в зоні бойових дій на сході України в 2014 р.

     Серед багатьох експозицій музею однією з найбільш відвідуваних є “Inter arma Silent musae” («Коли гримлять гармати – музи мовчать»). І це зовсім не випадково. Тут представлені унікальні експонати, справжні раритети живих і мертвих героїв Майдану, учасників бойових дій на Сході України, людей яких бачимо на вулицях міст і сіл області.

     Учні шкіл і студенти вузів наглядно бачать речі, які використовували герої Майдану для захисту себе від озброєних тітушок: фанерні і бляшані щити, шахтарські, спортивні і будівельні каски, дерев’яні кийки, саморобні бронежилети та інше «бойове» спорядження. З десяток світлин на нас дивляться замерзлі, задимлені але мужні молоді хлопці, справжні патріоти України, які ціною життя вибороли європейський шлях розвитку країни.

Наливайченко В.В. на блокпості в зоні АТО - 2014 р.

     На жаль, цей вибір сьогодні доводиться захищати – зі зброєю в руках, нерідко ціною жертв кращих представників нашого народу. В експозиції бачимо бойовий шлях воїнів 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади, 15 окремого гірсько-піхотного батальйону, закарпатських прикордонників, добровольців, волонтерів. До сліз проймають відвідувачів музею дитячі малюнки, подарунки, особливо ті розплавлені й зрошені кров᾽ю, які знайшли волонтери і члени організації «Чорний тюльпан» в спалених, обвуглених танках. На стіні – залишки обпаленого вогнем Українського Прапора. У вітрині і на підставках бойова зброя з районів бойових дій: Дебальцева, Іловайська, Донецького аєропорта, села Піски: гранатомети, гільзи бойових снарядів, залишки бойової техніки, особисті речі бійців, дитячі речі тощо.

     Експозиція постійно доповнюється новими цікавими експонатами. Напередодні п᾽ятої річниці Революції Гідності і Свободи оформлено нову вітрину, в якій представлені особисті речі воїна-героя, солдата української армії, водія 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади Наливайченка Василя Васильовича (04.01.1991-28.06.2014р.р.), жителя села Ставне Великоберезнянського р-ну. Експонати передали музею батьки загиблого солдата. Тут спогади матері про сина, фотознімки, особисті речі воїна.

Наливайченко В.В.  - водій 128ї окремої гірсько - піхотної бригади
(4.01.1991 - 28.06.2014 рр.)

     Зовсім недавно в музей поступили цікаві документи про ще одного загиблого воїна АТО – командира роти, капітана 15 окремого гірсько-піхотного батальйону 128-ї гірсько-піхотної бригади Юрія Білоброва. Обірвалося молоде життя героя в 28 років. На стенді бачимо знімки Юрія на Сході України, який захищає рідну землю від сепаратистів. На ратному подвигу наших хлопців героїв виховуватиметься нове покоління майбутніх офіцерів, справжніх патріотів нашої держави.

     Експозиція у багатьох відвідувачів визиває сльози на очах. Багато хлопців і дівчат, учасників майдану і АТО знаходять себе на численних фотознімках. Люди приходять родинами, щоб побачити в залі своїх рідних і знайомих. 

     Напередодні та в День Гідності і Свободи експозицію оглянули учні ужгородських шкіл, студенти вузів міста, військові капелани, численні відвідувачі музею.

     Відзначаючи День Гідності та Свободи, ми схиляємо голови перед пам’яттю полеглих, віддаємо належну шану тим, хто постав на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина. 

     Запрошуємо ужгородців та гостей міста відвідати музей і оглянути його експозиції.