Нові експонати музею, отримані напередодні Дня Незалежності України

     Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького — найбільша скарбниця матеріальної і духовної культури нашої області, де зберігається понад 170 тисяч оригінальних речових і архівних експонатів. Щорічно фонди музею поповнюються новими цікавими матеріалами з історії, етнографії, археології, культури, експонатами природничого характеру. Вже цього року наукові працівники музею зібрали, опрацювали і здали у фонди понад 2 тисячі експонатів.


     Напередодні Дня Незалежності України в музей поступили два унікальні старі альбоми, знайдені в Ужгороді кілька років тому. В них зберігаються привітання і поздоровлення видатному педагогу, священику, політичному і громадському діячу, Президенту Карпатської України о. Августину Волошину до ювілейних подій 50-ти і 60-ти річчя від дня народження.
     В цих альбомах акуратно підшито, наклеєно понад 620 документів, якими вітали нашого Батька народу не лише видатні люди із Підкарпатської Русі, але і з багатьох країн світу.


     Частина із цих матеріалів вже оприлюднена у 2017 році в книзі, що вийшла у видавництві “Карпати” “Августин Волошин: два ювілеї”, де представлено понад 350 документів.
     Сьогодні унікальні альбоми доповнили діючу експозицію Меморіальної кімнати-музею Президента Карпатської України Августина Волошина. В окремій вітрині, крім альбомів, поміщені періодичні видання, книги, часописи, в яких повідомляється про відзначення ювілейних дат в житті  о. А. Волошина.


     Не можна без хвилювання читати ці документи, в яких виражена до нього велика повага і всенародна любов. А. Волошина поздоровили такі видатні особистості як  аудитор папської нунціатури Джовані Паніко, митрополит Галицький Андрій Шептицький. З поміж представників української еміграції в Чехословаччині відомі вчені і науковці Станіслав Дністрянський, Дмитро Антонович, Дмитро Дорошенко. Вітали ювіляра відомі письменники Спиридон Черкасенко, Зореслав, Лука Дем'ян та багато інших.
     Ось що пише про о. Августина Волошина газета “Свобода” від 18 березня 1924 року. “Чоловік, священик, письменник, педагог, журналіст, громадянин і патріот.
     Рідко дає Божоє провидъніе народу мужа такой величины як Он. На Подкарпатской Руси не є днесь и не было особы, котра бы не признавала успъх той колосальной роботи, яку Он продукує уж больше як четвертина столъттія”.


     Висока оцінка заслуг А. Волошина виражена у привітанні артистів Ужгородського Руського  театру “Просвіта” від 18 березня 1924 року: “Святкуючи 50-річний ювілей Вашого високодостойного життя і 25-річний ювілей Вашої великокорисної праці, ми святкуємо свято нашого народа, свято сили і непоборимості його духа. Темної ночі Ви вийшли на незорану і незасіяну ниву народної освіти. Тоді, коли наш нарід покинутий інтелігенцією, коли ворожі сили при допомозі зрадників перевели його на стан худоби, коли кожне живе слово, кожна спроба нести в нарід святий огонь знання нещадно давилися — ви рішуче пішли тернистим шляхом служіння  рідному люду і краю і присвятили йому своє життя. Ви стали носителем духовної сили нашого народу, виявителем безмірної краси його душі... Ми віримо, що протоптаною Вами стежкою підуть нові покоління”. Такі ж теплі слова написали ювіляру учительські колективи, священики десятків парафій, осередки товариства “Просвіта”, колективи багатьох кооперативів і споживчих товариств, багатьох благодійних і громадських організацій.


     Ще один цікавий експонат передала музею на довічне зберігання Закарпатська митниця ДФС: годинник водолазний 192 ЧС, СРСР “Златоустовский часовой завод”, розміром 78 х 78 х 18 мм, діаметр корпусу циферблата 60 мм. На зворотному боці корпусу є серійний номер,  що пробитий штампом “3162” та інвентарний номер, написаний фарбою “348”. Годинник переданий згідно наказу Міністерства культури України від 28.05.2019 р.  № 433 “Про передачу вилучених або конфіскованих культурних цінностей».

                              Орос І.І. - зав. відділом історії Карпатської України, меморіальної
                                                кімнати-музею Августина Волошина, Меморіальгого
                                                комплексу “Красне поле”.