ЕКСПОНАТ МІСЯЦЯ

    До Дня Соборності України представляємо оригінальний документ з музейної колекції «Протокол установчих зборів Мараморошської руської (української) ради» від 18 грудня 1918 р.


    Революційні події кінця жовтня 1918 р. і розпад Австро-Угорської імперії викликали значне піднесення серед місцевого населення, призвівши до появи на території Закарпаття нових представницьких органів – народних рад, які були неоднорідні за своїм характером, складом і політичною орієнтацією. Серед відомих місцевих рад були Угро-Руська в Ужгороді, Марамарошська, Любовнянська, Пряшівська, Свалявська (Карпатська), Хустська, Ясінська. Одні з них орієнтувалися на Україну (Любовнянська, Свалявська, Хустська, Мараморошська, Ясінська), другі прагнули залишити край у складі Угорщини (Ужгородська), а треті – приєднати Закарпаття до складу Чехословаччини (Пряшівська). Загалом, за підрахунками істориків, у період 1918-1919 рр. у краї було створено близько 500 рад (від робітничих до національних).

    18 грудня 1918 р. у Мараморош Сиготі було скликано з’їзд, щоб обрати Сигітську Народну Раду та підтримати плани Будапешта щодо надання краю автономії. Однак замість генерації підтримки урядовим ініціативам, виступаючі засудили угорські плани. Їх виступи кілька разів переривали оваціями: «До Києва хочемо», «До матері – України!», «Хай живе Україна!». У підсумку з’їзд прийняв резолюцію про злуку з Україною, обрав головою Народної Ради Михайла Бращайка і уповноважив провідників краю підготувати і провести 21 січня у Хусті Всекарпатський конгрес за участю делегатів від усіх громад краю.