Історія, яка єднає країну

 27 квітня до ЗОКМ ім Т. Легоцького, за сприянна Закарпатскої ОДА та за особистої участі заступника директора Департаменту культури – Кравчука Віктора Миколайовича, завітали діти з Сумщини, яких ми радо вітали, і для яких, була організовона спеціальна ознайомча екскурсія, яка дала змогу нашим юним співвітчизникам дізнатися більше про історію та культуру Закарпаття.

Відтак екскурсовод Лесів Михайло ознайомив гостей з цікавою історією Ужгородського замку, особливо з сторінками його воєнної історії, яка більше всього привернула увагу дітей. Також він розповів про історію нашого краю загалом, зупинившись на ключових моментах з історії, знання чого, як сподіваємось, дало нашим гостям краще зрозуміти особливості цього краю, що в тому числі, яскраво прослідковуються і сьогодні. Окрім того, велику увагу привернув і другий поверх палацу Ужгородського замку, де свого часу і проживали його володарі. Тут ознайомились з «кімнатою Берчені», багодійною діяльністю імператриці Марії Терезії для греко-католицької церкви в нашому краї, Каплицею замку 1857 року, що колись була «лицарською залою», а також з народними музичними інструментами, що також є своєрідною культурною «родзинкою» області та регіону.
Таким чином, наші гості зі Сходу країни, отримали нагоду відкрити для себе найцікавіші моменти з минулого Закарпаття, що водночасі дає змогу краще розуміти і його сьогодення, а також розширити горизонт знань про нашу велику багатогранну країну, культурна та історична спадщина якої дійсно вражає.
Дякуємо нашим гостям за візит, за інтерес до історії нашої держави та приємні емоції, які ми всі разом отримали в ході екскурсії!
Лесів Михайло – зав. відділу науково-освітньої роботи.

Бельтайн (другий день)


 

Благодійний захід «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» день другий

 Сьогодні 27 квітня відбувся другий день фестивалю «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту». Цього дня Ужгородський замок наповнився ще більшою магією та звуками музики. Відбулось багато цікавих подій, таких як благодійна екскурсія від Володимира Мойжеса, маркет крафтових виробників, можна було навчитись весняних танців, стрільба з лука, виступи від місцевих колективів та багато іншого і цікавого.

Дякуємо, кожному хто долучився до цього чудового заходу та підтримав збір на дрони для ГУР МОУ КРАКЕН.
Адміністрація музею

Благодійний захід «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту»


 

Благодійний захід «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту»

 Сьогодні 26 квітня відбувся перший день благодійного фестивалю «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» в Ужгородському замку. Це вже стало традицією раз на рік «Гниле Яблучко» та БО «Благодійний фонд «Закарпатська Творча Майстерня» наповнює Ужгородський замок магією, звуками музики і відкриває свої таємниці. Сьогодні відбулось багато цікавих подій, а саме таких як маркет крафтових виробників, музична сцена за участі місцевих колективів, ходулісти гуляли по замковому парку, середньовічні танці з House Tartan, стрільба з лука та багато цікавих подій тому слідкуйте за програмою! Також, щиро запрошуємо вас на благодійний захід завтра«Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» на другий день.

Ціль заходу вібрати 265 000 грн на дрони для ГУР МОУ КРАКЕН
Адміністрація музею

«Карітас» - гості Ужгородського замку!

 Сьогодні, в рамках фестивалю «Бельтайн», Ужгородський замок приймає в своїх стінах тисячі гостей, що бажають зануритися в атмосферу свята, середньовічного антуражу та багатогранної історі Закарпаття.

Серед них особливими для нас гостями стали і представники благодійного фонду «Карітас», для яких була організована і проведена захоплива екскурсія з оповіддю про минуле та сучасність Ужгородського замку та Закаратської області.
Проведення таких екскурсій є суттєвим елементом соціально-культурної місії нашого закладу. Вони сприяють поширенню історичної свідомості, збагаченню культурної спадщини та є важливим інструментом інтеграції різних суспільних груп у культурне життя регіону.
Нам честь і радість приймати таких важливих гостей, поширюючи наші цінності та ідеї. Висловлюємо щиру подяку благодійному фонду «Карітас» за увагу до нашої історії та за спільне бажання зберігати та примножувати культурні надбання Закарпаття.
Лесів Михайло,
зав. відділу науково-освітньої роботи

Приємний візит гостей з Харкова

 25 квітня до ЗОКМ ім. Т. Легоцького завітали діти з Дитячих шкіл мистецтв №2 і №5, міста Харків. Свій візит до Ужгорода, наші юні гості здійнюють в рамках проєкту «Мистецький експрес «Харків – Ужгород 2025», що об’єднує учнів і викладачів мистецьких шкіл двох регіонів у спільній творчій діяльності. Його основною метою є створення можливостей для культурного обміну, підтримка дітей, які перебувають у складних умовах через воєнні дії, та розвиток їхнього креативного потенціалу.

А окрім того, діти та викладачі з Харкова, виявили і неаби яке бажання ближче познайомитися з історією та культурою Закарпаття, у зв’язку з чим відвідали і ЗОКМ ім Т. Легоцького – найбільший музей області, за що ми їм неймовірно вдячі, адже в Ужгородському замку завжди є величезна можливість ознайомится з найрізномінітнішими сторонами історії та культури Закарпаття, як минулого, так і сьогодення. Відтак, для учнів та викладачів була організована оглядова екскурсія, в ході якої Михайло Лесів (зав. відділу науково-освітньої роботи), мав нагоду розповісти гостям про історію Ужгородського замку і становлення на його базі краєзнавчого музею; про унікальну середньовічну замкову церкву св. Юрія ХІІІ ст., яка викликала велике зацікавлення серед дітей, а особливо в контексті укладання тут 1646 року Ужгородської унії та виникнення на території нинішнього Закарпаття греко-католицької церкви; про історію Закарпатя в цілому в експозиції «Історія Закарпаття з VIII ст. по 1919 р.», де увагу традиційно привернула копія корони Іштвана І Святого, манекени Міклоша Берчені та Крістіни Чакі, шафа кінця ХІХ ст., графів Шенборнів тощо; про археологічні знахідки з руїн замкової церкви в експозиції «Артефакти середньовічної замкової церкви св. Юрія».
Додатково діти зацікавилися музичними інструментами Закарпаття, величезна колекція яких також представлена в музеї, що і не дивно, адже самі діти та їх викладачі в рамках свого візиту планують відвідини образотворчих і музичних занять, відкритих уроків та репетицій на базі Ужгородської музичної школи № 1. А завершальним етапом стане представлення спільних музичних номерів, художніх робіт дітей та викладачів присвячених нашим регіонам.
Тому екскурсія виявилась надзвичайно приємною та насиченою живими діалогами, непідробним зацікавлення дітей і їх наставників до музею та його колекцій. В кінці навіть екскурсовод мав честь отримати від гостей невеличкий подаруночок прямісінько з Харкова, що є свідченням того, що музей дійсно якісно виконує свою роботу і більше того, саме такі візити стають мотивацією і до подальшої роботи.
Тому дякуємо нашим гостям за такий приємний візит і обов’язково чекатимемо всіх Вас знову!
Лесів Михайло,
завідувач відділу науково-освітньої роботи

Весняний пленер «Весняне натхнення»

  Сьогодні черговий раз в Ужгородському замку музейними співробітниками Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького організовано весняний пленер «Весняне натхнення» для учнів Ужгородської школи мистецтв з викладачами: Заслуженим художником України Вовчком Василем Івановичем та завідувачем відділу образотворчого мистецтва Йоличем Михайлом Михайловичем. Учасники пленеру: Дем′ян Кічера, Софія Погребна, Юрій Зазулич, Злата Крамаренко, Амелія Проць, Юліана Рімар, Марія Югас, Тетяна Михальчук та Анна Цуранич із захопленням і натхненням створювали свої роботи, продемонстрували свої почуття до краси рідного краю.

За понад 30 років, які Василь Вовчок присвятив школі мистецтв, він прищепив любов до малювання багатьом учням, чимало з них згодом пов′язали з мистецтвом професійне життя. Завдяки навичкам, які талановитий учитель передає дітям, а також широкому вболіванню за їхні успіхи, учасники пленеру часто беруть участь у виставках і перемагають у різноманітних творчих конкурсах. Сьогоднішній пленер надав можливість проявити дітям свою фантазію, зобразити пейзажі біля замку, замкові сакури та самий замок. Дякуємо всім учасникам пленеру і нехай ваші роботи завжди викликають захоплення глядачів.
Лариса Ганусинець,
провідний науковий співробітник відділу новітньої історії, Меморіального музей-кімнати А. Волошина

Участь у конференціях як ознайомлення з роботою музею

 Сьогодні, 24 квітня 2025 року, з нагоди Міжнародного дня багатосторонності і дипломатії в ім'я миру та з нагоди 50-річчя підписання Гельсінського заключного акту була проведена дистанційна Всеукраїнська науково-практична конференція «Стратегічні пріоритети європейської та світової політики: дипломатія, економіка, туризм». Її організатором виступила кафедра світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Навчально-наукового інституту «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу» Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

До участі у роботі конференції долучилося чимало закладів вищої освіти, державних та наукових установ України. Наш музей став єдиним серед музейних закладів, представник якого долучився до заходу.
Напрямки роботи конференції включали в себе питання, присвячені економічним, політичним, безпековим проблемам, місцю України у геополітичному просторі тощо. Не оминули й сферу культури, зокрема, до обговорення було запропоновано напрям «Культурна дипломатія України під час війни». У рамках цієї тематики і було підготовано доповідь провідного наукового співробітника відділу історії та краєзнавства Василини Палинчак-Кутузової «Музей у культурній дипломатії України під час війни: на прикладі Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького». Доповідачка коротко окреслила основні напрямки роботи музею на полі культурної дипломатії, які кроки здійснюються для представлення української культури за кордоном. Під час свого виступу вона згадала також і про те, що музей в тому числі виступає і як платформа для проведення міжкультурного діалогу – тут відбуваються міжнародні культурно-мистецькі заходи, музей залучають до участі у транскордонних пам’яткоохоронних проєктах, відбуваються презентації книг, які стосуються історії українського та угорського народів.
Виступ доповідачки викликав жваве обговорення та інтерес зі сторони учасників. Було задано кілька питань, які стосувалися щоденної роботи музею під час повномасштабного вторгнення, впливу війни на кількість та контингент відвідувачів, ролі музею у розвитку самоідентифікації та ідентичності.
Подібні заходи є важливими у контексті представлення музею не тільки як скарбниці національного надбання, а і як наукового закладу та інструменту культурної дипломатії.
Василина Палинчак-Кутузова,
провідного наукового співробітника відділу історії та краєзнавства

Горянська ротонда – образ у живописі

 Минулого тижня, до Дня пам’яток історії та культури, в Закарпатському

обласному краєзнавчому музеї відбулась презентація цифрового проєкту«Горянська ротонда. Цифровий вимір». Брати Леонід та Іван Ілько спільно з Михайлом Приймичем та Михайлом Сирохманом ознайомили присутніх із історією створення проєкту, технологіями, які використовувалися та розповіли про саму пам’ятку національного значення, якою є ротонда.
Принагідно музейні співробітники теж долучилися до представлення візуального образу Горянської ротонди. Із фондів нашого закладу було продемонстровано 2 картини роботи художників Е. Медвецької (1979) та О. Бурліна (1959). І якщо із цифровим образом можна ознайомитися на сайті проєкту, то живописний – відвідувачі можуть побачити в експозиціях музею. Як і всі експонати, ці картини мають свою історію. До прикладу, робота О. Бурліна виконана за тиждень до того, як в ротонду влучила блискавка. Після цього храм був зачинений і богослужіння там не проводилися. Фактично, на цій картині споруда зображена у тому вигляді, який мала до реставраційних робіт. Ще одна картина, авторства відомої закарпатської художниці Е. Медвецької, датується 1979 р. На ній чудово проглядається унікальна архітектурна форма церкви: таких шестигранних храмів у світі одиниці.
Запрошуємо відвідати музей, де ви зможете оглянути чудові візуальні образи ротонди до 02 травня 2025 р.
Валерія Русин та Василина Палинчак-Кутузова,
співробітники відділу історії та краєзнавства

Рубрика «Мій улюблений експонат» ( до 80-річного ювілею створення музею)

 


«Palazzo in fortezzo». Від кастелуму до музею: історія, основні періоди та особливості розбудови палацу Ужгородського замку( відео)

 


«Palazzo in fortezzo». Від кастелуму до музею: історія, основні періоди та особливості розбудови палацу Ужгородського замку

 Ужгородський замок – найбільш популярний та відвідуваний туристичний об'єкт Ужгорода. Древня фортеця щороку радо приймає сотні тисяч відвідувачів, які бажають доторкнутися до нашої історії. Туристи приходять самостійно або з гідами, які розповідають їм про замок. 23 квітня завідувач відділу новітньої історії та Меморіального музею-кімнати Августина Волошина Михайло Джахман провів для членів Асоціації фахового туристичного супроводу Закарпаття тематичну екскурсію «Palazzo in fortezzo». Від кастелуму до музею: історія, основні періоди та особливості розбудови палацу Ужгородського замку».

Наукові дослідження, а саме обстеження замку спеціалістами Українського спеціального науково-реставраційного виробничого управління у 1968 – 1969 роках, доводять, що замок будувався і перебудовувався у кілька етапів протягом ХV-ХVІІІ ст. Спочатку у ХV ст. були зведені з каменю східне та західне крило палацу, які між собою з'єднувалися фортечними стінами. Ці споруди були обнесені сухим ровом та земляним насипом із частоколом. І скоріш за все це були всі господарські, житлові та оборонні споруди замку на той час. Зведені вони були у романському стилі, про що свідчить карниз, так званий «вовчий зуб». Романський стиль вирізнявся масивністю і зовнішньою суворістю споруд, які виконували оборонні та захисні функції, і переважно розташовувалися на підвищених ділянках місцевості. Головним будівельним матеріалом був камінь. Але слід мати на увазі, що романські архітектурні форми у нашому регіоні мали лише наближений до західноєвропейських зразків характер.
Останні суттєві перетворення родиною Другетів у замку були здійснені у кінці ХVІ - середині ХVІІ ст. У 1590-х роках перебудовано палац Ужгородського замку, зведено могутні вежі в усіх чотирьох кутах та з'єднано житловими приміщеннями східне та західне крила палацу. Тогочасну перебудову замку пов'язують із одним з найбільших землевласників Північно-Східної Угорщини, Ужанським та Земплинським наджупаном Іштваном V Другетом ( -1599). Останній десь між 1580 – 1588 роками вигнав силою з Ужгорода вдову Міклоша Другета з дочками і захопив їх володіння.
Потрапити у палац можна було через єдині ворота, які закривалися підйомним мостом. Вхід, як і частина вікон та дверей, був прикрашений білокам'яним порталом у стилі ренесансу. На обрамленні головних воріт палацу (внутрішнього замку) є викарбувана дата 1598 (у деяких джерелах згадується 1592). Це означає, що до цього часу були завершенні основні будівельні роботи. Над воротами у стіну було замуровано камінь з висіченим гербом родини Другетів.
У завершальному вигляді на початку XVІІІ ст. замковий палац являв собою чотириярусну споруду разом із підвалами. Четвертий ярус під самою крівлею займали по всьому периметру бійниці. У палаці нараховувалося більше 40 приміщень. У підвалах знаходилися каземати (в'язниця), льохи, де зберігали продукти і т. д.. Перший поверх займали господарські приміщення та кімнати для обслуги замку. Вікон на першому поверсі не було, тільки бійниці. На другому поверсі розташовувалися кімнати господарів замку та їхніх гостей, а також помпезний лицарський зал.
Останні масштабні перебудови ужгородської фортеці як військового об'єкта та світського житла пов'язують із іменем графа Міклоша Берчені (1665 – 1725). Після смерті першої дружини Крістіни Другет, у 1695 році одружився з вродливою і багатою донькою державного судді Іштвана Чакі Крістіною (1654 – 1723). Місцем проживання молода пара обрала Ужгородський замок. Вони перебудували палац і перетворили його у розкішний графський осідок, великосвітський центр культурного й політичного життя краю кінця XVII – початку XVIII ст.
Після того, як замок втратив своє воєнно-стратегічне значення, імператриця Марія Терезія (1717 – 1780) передала його у володіння новоствореної Мукачівської греко-католицької єпархії, яка вирішила розмістити тут духовну семінарію. У 1776 – 1778 роках під керівництвом єпископа Андрія Бачинського проведено значні роботи з перебудови замку. Приміщення пристосовували під аудиторії, спальні семінаристів, кабінети і т. д.. У 1857 році єпископ Василь Попович (1796 – 1864) видав наказ облаштувати каплицю у колишньому лицарському залі. Освячення зробили 11 лютого 1858 р. на честь покровителів семінарії Трьох Святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Златоуста. Каплиця, як і семінарія, у стінах замку проіснувала до 1945 року
У 1947 році Ужгородський замок було передано під експозиційні приміщення музею, створеному 20 червня 1945 року. Сьогодні для огляду відвідувачів відкриті понад півтора десятка постійних експозицій та тимчасових виставок, які знайомлять з історією, природою та культурою Закарпаття. Але, безумовно, найціннішим експонатом музею є старовинний замок – пам'ятка архітектури ХIV – XVIII ст., а його дослідження та збереження для наступних поколінь є одним із основних завдань музею.
Михайло Джахман – завідувач відділу новітньої історії та Меморіального музею-кімнати Августина Волошина

Науково-освітній захід «Екологія у музеї: уроки природи для школярів» до Всесвітнього дня Землі

 22 квітня у багатьох країнах світу відзначають День Землі. Цього дня проводять різні заходи, щоб привернути увагу до нашої планети. Навчати любити й берегти природу рідної Землі потрібно змалку і багато тут залежить від педагогів. Під час викладання природничих дисциплін у школі варто приділяти час і більш детальному вивченню флори й фауни рідного краю. Це можуть бути екскурсії на шкільному подвір’ї, в межах населеного пункту або в краєзнавчий музей.

Які заняття можна проводити в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького дізнавалися четвертокурсники та магістри 1 курсу, які навчаються на спеціальності 01405 (Середня освіта. Біологія та здоров’я людини, освітньої програми «Біологія»). Виїзне засідання наукового гуртка в музеї організувала для них канд. біол. наук. доц. кафедри зології Куруц Н. В. Під час заходу завідувач сектору природи Руслана Джахман поділилася своїми методами роботи з дітьми. Вона розповіла про майстер-класи та квести, які організовують у музеї. Наприклад, під час майстер-класу «Писанки від птахів» учні дізнаються про різноманіття пташиних гнізд та пташиних яєць і виготовляють писанки, схожі на яйця дроздів чи синичок. На майстер-класах діти також розмальовують полотняні торбинки, майструють будиночки для птахів та кажанів. Всім учням найбільше подобаються екологічні квести. Руслана Василівна наголосила на важливі моменти, на які потрібно звернути увагу при складанні завдань для квесту. При цьому слід врахувати вік учасників, рівень знань, тощо. Завдання мають бути не важкі і нести певну інформацію. Також завідувачка сектору природи представила студентам наочний матеріал, який для музею подарував Інститут еколого-релігійних студій: гру «Вивчаємо рослинний і тваринний світ граючись» та сет іграшок для екотеатру «Пізнавай світ разом із нами». Вона продемонструвала майбутнім вчителям як можна використати пальчикову ляльку-змію при вивченні теми «Плазуни». Ляльки завжди викликають позитивні емоції в учнів.
У магазинах можна придбати багато навчального матеріалу, але досить часто в них є помилки, тому тут теж потрібно бути дуже уважним і перевіряти інформацію.
Старший науковий співробітник сектору природи Олександра Кость провела екскурсію «Природа рідного краю» по експозиції «Природа Закарпаття». Вона показала їм всі інтерактивні ігри, в які маленькі відвідувачі музею можуть грати самостійно. Майбутні вчителі оглянули й тимчасові виставки «А що там у гнізді?» та «Дивовижний світ плазунів».
Руслана Джахман,
завідувач сектору природи

Лекція студентів істориків на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності»

 22 квітня, на запрошення Кузьми Вікторії Владиславівни (старший викладач кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби, факультету історії та міжнародних відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»), завідувач відділу науково-освітної роботи Лесів Михайло, мав змогу прочитати лекцію для здобувачів освіти першого курсу другого (магістерського) рівня, спеціальності Історія та археологія ФІМВ, УжНУ, на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності».

В ході лекції розглядаися надзвичайно важливі та цікаві питання зі сфери екскурсійної діяльності, зокрема:
1. Наукове обґрунтування екскурсійної діяльності;
2. Методика створення екскурсій;
3. Адаптація екскурсій для різних аудиторій;
4. Інновації в екскурсійній діяльності;
5. Розробка інтерактивних екскурсій;
6. Створення авторський екскурсій.
Окрім цих пунктів також звернули увагу на інші важливі, пов’язані з екскурсійною діяльністю, теми, а саме на роль експозиційної діяльності в контексті підготовки текстів екскурсій, адже в музейній діяльності всі ці процеси часто взаємопов’язані між собою.
Окремо розглянули постять самого екскурсовода, позаяк часто саме особисті якості людини, яка проводить екскурсію, її вміння комунікувати з аудиторію, аналізувати її вподобання, зацікавленість в умовній темі та вміння все якісно доносити до відвідувачів, є важливою складовою надання якісних екскурсійних послуг. Додатково обговорили певні теоретичні та практичні аспекти в підготовці та проведенні екскурсій, що не менш важливо, адже часто так трапляється, що теорія та практика, явища відмінні між собою, особливості чого і були озвучені студентам.
Також, не менш важливим питанням виявилось і готовність та вміння екскурсовода, вносити певні корективи в «готовий продукт» екскурсії, причому в режимі реального часу, потреба в чому може часто виникати через різні фактори – відвідувачів, додаткові дослідження умовної теми, що показують потребу в пеереробці чи допрацюванні матеріалів, або навіть прості природні чинники – падає дощ, доводиться змінювати маршрут, якщо того бажають відвідувачі і т.д.
Надважливим було і питання про мету надання екскурсійних послуг та роботи музею в цілому, зокрема зупинилися на дуже цікавих запитаннях Поля Валері, який часто відвідуючи музеї, в 1929 році ставить собі питання про те, для чого він ходить до музею? Для того щоб бути обізнаним? Для того щоб відпочити і розважитись? Чи це його обов’язок? На таких важливих і, не рідко, дискусійних питаннях додатково акцентували увагу, адже саме від якісно поставленої мети, як відомо, залежить і кінцевий результат. Комплекс цих та багатьох інших питань і склав основу нинішньої нашої лекції.
Маємо сподівання на те, що лекція для студентів виявилась цікавою, а головне, корисною та пізнавальною. Адже запрошення на лекцію було прийняте з радістю, за що висловлюємо вдячність пані Вікторії Кузьмі та всім студентам, а також будемо сподіватись на подальшу плідну співпрацю!
Лесів Михайло,
завідувач відділу наукоо-освітньої роботи та промоції

Візит гостей з Дніпропетровщини

 21 квітня до ЗОКМ ім Т. Легоцького завітали гості з Дніропетровщини, а саме заступниця начальника Дніпропетровської ОВА Надія Задорожна, заступник начальника Синельниківської РВА Сергій Кутній, які зараз разом з начальником Дніпропетровської ОВА Сергієм Лисаком, перебувають з робочим візитом на Закарпатті.

В рамках свого візиту, представники влади відвідували людей з числа ВПО з Дніпропетровщини, що зараз проживають на Закарпатті, мали нагоду поспілкуватися з ними, почути їхні запити і потреби, і як наслідок, реагувати на все це, задля комфортного і повноцінного проживання тут переселенців.
Але окрім такої, надважливої місії, приємністю стало і те, що гості з Дніпропетровщини, виявили бажання познайомитися і з історією та культурою Закарпаття, в чому, зокрема, довірилися і ЗОКМ ім Т. Легоцького.
Оскільки в понеділок експозиції музею зачинені, для наших гостей, а також для Ольги Травіної – директорки Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА, що супроводжувала їх, була організована невелика, але змістовна і цікава, екскурсія подвір’ям та внутрішнім двориком Ужгородського замку, в ході якої вони мали змогу дізнатися про історію Ужгородського замку та становлення і розвитку, на його базі, краєзнавчого музею. Було приємністю бачити їх щиру зацікавленість, як минулим замку, так і його сьогоденням, особливо в якості музею, який нині, серед всього іншого збирає та факсує і експонати сучасної російсько-української війни, про що гості дізнались з оповідей про експозицію «За Україну, за її волю», яка нам це і демонструє, а також звернувши увагу на уламки російських ракет на подвір’ї замку. Нажаль Дніпропетровська область є однією з тих областей, що зараз сильно потерпають від війни, тому не дивно, що саме такі експонати привернули до себе увагу. І, той факт, що ЗОКМ ім Т. Легоцького збирає та фіксує всі ці речі, показує нам актуальність такої роботи, адже нинішні події є, і будуть, надважливим етапом в історії нашої країни, тому приємно, що в такий спосіб наш музей може посприяти підтримці національної ідентифікації українців, зберігаючи історію і передаючи її наступним поколінням, а Закарпаття, в свою чергу, приймає в себе людей, що змушені були покинути свої домівки. Саме такі спільні зусилля і підтримка українцями одне одного в усіх сферах, як ми впевнені, і наближають нашу перемогу!
Тому від імені дирекції та співробітників музею, щиро дякуємо нашим гостям за візит та неодмінно чекатимемо їх знову, наші двері завжди відчинені для Вас!
Лесів Михайло,
зав. відділу науково-освітньої роботи

Рубрика «Мій улюблений експонат» ( до 80-річного ювілею створення музею)

 


Запрошуємо

 



Відео з заходу

 


Сучасні технології на захисті минувшини: про проєкт оцифрування фресок Горянської ротонди розповідали в Ужгородському замку до Дня пам’яток історії та культури

 Сьогодні, 18 квітня, на всесвітньому рівні відзначається Міжнародний день пам'ятки та історичних місць. В Україні його знають як День пам'ятки історії та культури. Це свято має важливе значення для збереження та вшанування багатьох культурної та історичної спадщини країни. Особливо актуальним це є в наш час, коли відворожих дій постраждали всі культурних, історичних та архітектурних пам'яток нашої держави.

Це свято є місцем і для музейних співробітників як для хранителів артефактів минулого, історичного, культурного, мистецького спадку. Захист історико-культурного надбання народу у всіх його формах і проявах є головним завданням працівників цих закладів.
До Дня пам'яток історії та культури у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького провели чудовий захід. Розпочався він із привітанням усіх причетних до цього свята. Заступник директора департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Віктор Кравчук передав вітальні слова від імені голови Закарпатської ОДА-ОВА Мирослава Білецького, який надав оцінку важливості збереження культурних багатств народу. На нинішній момент ворогом знищено тисячі пам’яток національного та місцевого значення. Тому сьогоднішнє свято – не лише про вшанування, а й про збереження. Адже знищуючи наше культурне надбання, ворог намагається знищити і нас. Від імені керівництва обласної адміністрації та департаменту культури Віктор Кравчук вручив грамоти краєзнавцям і науковцям з надання відзначення їх заслуг у благородній справі збереження та популяризації пам'яток історії та мистецтва. Нагород удостоїлися Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, в.о. ректора Закарпатської академії мистецтв, Михайло Сирохман, доцент Закарпатської академії мистецтв, Володимир Мойжес, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри археології, етнології та культурології факультету історії та міжнародних відносин УжНУ, Ігор Прохненко, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології, етнології та культурології факультету історії та міжнародних відносин УжНУ, Марія Жиленко, лектор-екскурсовод Археологічного музею ім. проф. Е. Балагурі, Юрій Фатула, кандидат медичних наук, голова Центру військово-історичних досліджень «Memento bellum», Тетяна Літераті, заслужений журналіст України.
Після приємних вітань перейшли до основної частини заходу. Мова йде про представлення проекту «Горянська ротонда. Цифровий вимір», результатом якого стало створення цифрового варіанту унікальних фресок Горянської ротонді, яка має пам’ятку архітектури національного значення та розташована в Ужгороді в мікрорайоні Горяни. Автори проекту брати Леонід та Іван Ілько представили результати свого кількарічного дослідження в жовтні минулого року. Тепер же їх продукт був представлений у нашій музеї, що знаходиться в Ужгородському замку, яка також є пам’яткою архітектури національного значення. Як зазначають самі брати, призначення проекту було створення продукту, який слугуватиме в тому числі і як цифровий музейний експонат. Розповідаючи про результати напрацювання, Леонід Ілько, менеджер з комунікацій, проєктний менеджер, розповів про мету, яку досліджували автори та підготовку до виконання досліджень. Іван Ілько, керівник проекту дизайнера, 3-D, відвідав присутніх з історією створення цифрового образу Горянської ротонді, використаними технологіями та продемонстрував на практиці, які діджитал-продукти були отримані в результаті виконаних робіт. Усі вони представлені на сайті проєкту та дають чіткі прояви про саму ротонду, її екстер’єр та інтер’єр, зокрема унікальні розписи, кількість і збереженість яких ставлять пам’ятку на 3 місце в Україні після Софії Київської та Кирилівської церков у Києві. Кожну фреску можна роздивитися до найменшої деталі, хоча всі вони виконані у надвисокому розширенні.
Михайло Приймич, один із експертів, які були додані до роботи над проектом, провів мистецтвознавчу екскурсію по фресках ротонді, наголосивши на їх наближенні до західноєвропейської художньої традиції. Він також акцентував увагу на тому, що частина сюжетів, які зустрічаються у розписах, опосередковано вказує на рід Другетів, володарів цих земель. Багато з них були суддями, тому серед фресок виконані саме на цю тематику в біблійному контексті. Особливості розписів, техніки, манери виконання вказують на те, що до створення зображення у Горянській ротонді долучився італійський майстер пензля.
До експертної групи входів і Михайло Сирохман. Виступаючи перед присутніми, знавець розповів про спроби врятувати ротонду, спроби її реставрації та проблеми, з якими стикалися в ході чи після рятувальних робіт. Він усі, що збереження пам’ятки такого рівня, якою є ротонда, є одним із нагальних та важливих завдань громадськості й влади.
Використання цифрових технологій є одним із викликів сьогодення, з яким стикаються всі сфери суспільства. А їх застосування для збереження історичної й культурної спадщини – не стільки данини часу, скільки один із способів збереження надбань для прийдешніх поколінь.
Василина Палинчак-Кутузова,
провідний науковий співробітник
відділу історії та краєзнавства

Великодні колорити Закарпаття на світлинах Карела Ганси

 Сучасні традиції святкування Великодня в Карпатах можуть бути спадкоємцями та перетвореннями тих самих обрядів, які відбулися сто років тому. процес на час та зміни, багато з цих сторінок залишаються живими й зараз, що продукт про глибоке коріння та значення Великодня. Завдячуючи світлинам 1920 – 1930-х років, зробленими дослідниками, фотографами з Чехословаччини, інших країн Європи і навіть США, маємо чудовевидиме джерело про Великодні традиції наших предків. Чи не найбільше фотографій де відображено освячення пасок у нашому краї опубліковано у книзі Карела Гансі «Stero črt a obrázkú z Podkarpatské Rusi». Кілька її примірників знаходиться в зібранні Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького.

Карел Ганса (Karel Hansa) чеський мандрівник, письменник та фотограф – народився у 1890 році у Відні. У 1919 році переїхав до Праги, де проживав до самої смерті в 1967 році. У 1922 році він здійснив подорож на Близький Схід. Під враженнями від поїздки через рік видав книгу «Hrúzy východu» («Жахи Сходу»). Вона викликала великий інтерес та резонанс у Чехословаччині.
Після приєднання нашого краю до Чехословацької республіки Карела Ганса як і багатьох чехословацьких і не тільки мандрівників, фотографів та дослідників привів колорит сучасного Закарпаття, побут, культуру, обряди та традиції населення.
У результаті вийшла книга «Stero črt a obrázkú z Podkarpatské Rusi» до якої автор збирав матеріали та готував до видання протягом 1932 – 1934 років. Перше видання побачило світ у Празі у 1935 році. Книга складається з 12 розділів і проілюстрована 136 оригінальними світлинами, зробленими дослідником, і має 528 сторінок, наповнених надзвичайно цінною та цікавою інформацією про наш край. Найбільшу увагу автор приділив сучасній Рахівщині, зокрема особливостям побуту гуцулів. 10 світлин присвячено освяченню пасок у населених пунктах Ясіня, Лазещина та Стебний (сьогодні Ясінянської ОТГ, Рахівського району). На світлинах відображено освячення верби, освячення пасок у кількох греко-католицьких та римо-католицьких (Ясіня) релігійних громадах. Пропонуємо переглянути ці чудові фотографії і відчути атмосферу світлого свята Великодня в ті далекі години.
Михайло Джахман,
завідувач відділу новітньої історії,
Меморіального музею-кімнати А. Волошина

Художні особливості писанок з колекції

 Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького

17 квітня о 16:00 в Ужгородському замку відбулася лекція старшого наукового співробітника сектору етнографії Оксани Маричевської "Художні особливості писанок з колекції
Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького". слухачі мали змогу дізнатися про символіку, орнаментальні та регіональні особливості українських писанок, основні композиційні прийоми їх створення. Значну частину лекції слухачі мали змогу зазирнути закулісся музею й ознайомитися з унікальними писанками з колекції
Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького, почути про їх особливості та шлях до музею. Щиро вдячні всім, хто долучився до події за живе спілкування та захоплення нашою культорою.
Інформація сектору етнографії Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького

Музейна експозиція поповнилася фотораритетами з минулого пожежної справи на Закарпатті

 У день святкового відзначення працівників пожежної охорони в Україні в експозиційних залах Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького відбулася презентація оригінальних фото з історії Дружин добровільних пожежників 1930-х років на Закарпатті. Тодішню Підкарпатську Русь успішно заполонила ідея створення в містах і селах добровільних об’єднань, які ставили за мету здійснювати пожежну безпеку населення та його майна, боротися з пожежами тощо. Чисельні події, пов’язані з пожежниками, й фіксувалися фотоапаратами, що дає змогу сучасникам зануритися в цікаве минуле цієї тематики.

Науковий співробітник відділу історії та краєзнавства Маріан Токар представив декілька оригінальних тематичних фото з приватної колекції й подарував їх музею. На них зображено висвячення офіційного прапора Дружини добровільних пожежників с. Сторожниця (тоді – Йовря) у дворі місцевої греко-католицької церкви св. Кирила і Мефодія о. Іваном Фленьком із керівниками сільських пожежників А. Міньо та Е. Слов’ян, показове змагання пожежників для місцевого населення, а також фото складу дружин сіл Сторожниця, Велика Добронь, Холмок і Порошково. В експозиції з’явився і кольоровий плакат, який рекламував міжнародний з’їзд пожежних дружин, що проходив 5 – 7 липня 1935 року в Ужгороді за участі представників десяти європейських країн.
Завідувач відділу новітньої історії, «Меморіальний музей – кімната ім. А. Волошина» Михайло Джахман розповів про інші представлені в залі експонати з пожежної теми, історії їх потрапляння в музей, інші цікаві деталі з експозиції, яка представляє ще одну яскраву сторінку життя закарпатців міжвоєнного Закарпаття. Відтепер частина експозиції «Закарпаття між двома світовими війнами», що охоплює період від 1914 до 1938 року, якісно доповнили й подаровані фотораритети від краєзнавця Маріан Токаря.
До 4 травня тут буде діяти розширена тимчасова виставка, яка, завдяки старанням працівників двох відділів – історії та краєзнавства й новітньої історії, пропонує заглянути в цікаву тематичну сторінку життя наших краян – розвиток пожежної справи на Закарпатті в минулому.
Інформація відділу історії та краєзнавства ЗОКМ імені Т. Легоцького

У музеї зʼявився Wi-Fi!

 Вперше за всю історію існування Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького — інтернет покрив увесь простір музею: від підземель і до всіх залів експозицій.

Це стало можливим завдяки великій підготовчій роботі. Через ширину старовинних стін та архітектурні особливості замку реалізація проєкту була складною: ми довго шукали спеціалістів, тестували покриття і шляхи підведення сигналу. Але нарешті — в нас вийшло!
Тепер наші відвідувачі можуть комфортно користуватися мережею Wi-Fi під час екскурсій, тематичних подій чи індивідуального огляду виставок.
Пароль наявний на кожному квитку.
Розповідайте про враження в реальному часі, відзначайтеся на локації та діліться моментами просто з музею!
Адміністрація музею

Церковне мистецтво Закарпаття: мистецтвознавча лекція в Ужгородському замку

 16 квітня о 16:00 в стінах Каплиці Ужгородського замку відбувся надзвичайно цікавий та пізнавальний захід – лекція від в.о. ректора Закарпатської академії мистецтв, доктора мистецтвознавства Михайла Васильовича Приймича на тему «Церковне мистецтво Закарпаття».

Захід зібрав шанувальників історії, мистецтва та культури, які мали можливість зануритися у багатогранний світ церковної спадщини Закарпаття. Михайло Приймич розпочав з важливих понять в контексті належного сприйняття сакрального мистецтва, зокрема з понятть «мистецтво», «образ» та ін., які допомагають глибше розуміти зміст того, що супроводжувало і супроводжує людину на протязі її життя, тобто виявів абстрактного мислення, думок про високе, духовне і надфізичне/матеріальне. Далі мова йшла про власне, особливості формування стилістичних напрямів у церковному малярстві, іконопису регіону, з акцентом уваги на унікальному поєднанні місцевих традицій і європейських впливів. Зокрема, лектор змістовно та переконливо висвітлює витоки й еволюцію церковного мистецтва на Закарпатті в контексті загальноєвропейських художніх процесів, особливо XVIII століття і як розвиток місцевої традиції церковного живопису, став фундаментом для формування самобутньої образотворчої школи Закарпаття, яка набула особливого розквіту у ХХ столітті. Такий підхід дозволяє розглянути внесок у сакральне мистецтво регіону таких видатних митців, як Адальберт Ерделі та Йосип Бокшай, під новим кутом зору.
Лекція супроводжувалась мультимедійною презентацією, що дало змогу учасникам наочно ознайомитись з визначними зразками сакрального мистецтва.
Такі заходи мають глибоке значення для сучасного суспільства. Вони не лише відкривають перед слухачами надзвичайно багатий і маловідомий світ сакрального мистецтва Закарпаття, але й виконують важливу місію збереження культурної пам’яті. Також вони допомагають відчути живий зв’язок із минулим, глибше зрозуміти джерела духовності та мистецького бачення наших предків. Водночас вони мають потужний освітній потенціал - сприяють популяризації наукових знань, роблять їх доступними й захопливими для ширшої аудиторії. Це особливо важливо в умовах, коли інтерес до духовної культури часто відступає перед швидкоплинними сучасними тенденціями.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького висловлює щиру подяку професору Михайлу Приймичу за змістовну та натхненну лекцію, а також усім учасникам за активну участь та інтерес до духовної та культурної спадщини нашого краю.
Лесів М.,
завідувач відділу науково-освітньої роботи ЗОКМ ім. Т. Легоцького.

Запрошуємо!

 





Запрошуємо!

 



Вивчати історію — цікаво! Особливо в музеї.

 У Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького ви можете замовити тематичні екскурсії на будь-який період чи зал експозиції:

від традиційного побуту, музичних інструментів і природних багатств краю — до новітньої історії та боротьби за незалежність.
Тематична екскурсія — це глибше занурення у вибрану тему, з акцентом на ключові події, персоналії чи явища. Такий формат особливо підходить для школярів, студентів, дослідників або для просто зацікавлених відвідувачів, які хочуть дізнатися більше.
Щоб де дізнатися тали чи замовити екскурсію, пишіть нам на пошту: zamokung@gmail.com
Запрошуємо до музею — доторкнутися до минулого, що формує майбутнє!