27 квітня до ЗОКМ ім Т. Легоцького, за сприянна Закарпатскої ОДА та за особистої участі заступника директора Департаменту культури – Кравчука Віктора Миколайовича, завітали діти з Сумщини, яких ми радо вітали, і для яких, була організовона спеціальна ознайомча екскурсія, яка дала змогу нашим юним співвітчизникам дізнатися більше про історію та культуру Закарпаття.
Історія, яка єднає країну
Благодійний захід «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» день другий
Сьогодні 27 квітня відбувся другий день фестивалю «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту». Цього дня Ужгородський замок наповнився ще більшою магією та звуками музики. Відбулось багато цікавих подій, таких як благодійна екскурсія від Володимира Мойжеса, маркет крафтових виробників, можна було навчитись весняних танців, стрільба з лука, виступи від місцевих колективів та багато іншого і цікавого.
Благодійний захід «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту»
Сьогодні 26 квітня відбувся перший день благодійного фестивалю «Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» в Ужгородському замку. Це вже стало традицією раз на рік «Гниле Яблучко» та БО «Благодійний фонд «Закарпатська Творча Майстерня» наповнює Ужгородський замок магією, звуками музики і відкриває свої таємниці. Сьогодні відбулось багато цікавих подій, а саме таких як маркет крафтових виробників, музична сцена за участі місцевих колективів, ходулісти гуляли по замковому парку, середньовічні танці з House Tartan, стрільба з лука та багато цікавих подій тому слідкуйте за програмою! Також, щиро запрошуємо вас на благодійний захід завтра«Бельтайн - свято весняного буйноцвіту» на другий день.
«Карітас» - гості Ужгородського замку!
Сьогодні, в рамках фестивалю «Бельтайн», Ужгородський замок приймає в своїх стінах тисячі гостей, що бажають зануритися в атмосферу свята, середньовічного антуражу та багатогранної історі Закарпаття.
Приємний візит гостей з Харкова
25 квітня до ЗОКМ ім. Т. Легоцького завітали діти з Дитячих шкіл мистецтв №2 і №5, міста Харків. Свій візит до Ужгорода, наші юні гості здійнюють в рамках проєкту «Мистецький експрес «Харків – Ужгород 2025», що об’єднує учнів і викладачів мистецьких шкіл двох регіонів у спільній творчій діяльності. Його основною метою є створення можливостей для культурного обміну, підтримка дітей, які перебувають у складних умовах через воєнні дії, та розвиток їхнього креативного потенціалу.
Весняний пленер «Весняне натхнення»
Сьогодні черговий раз в Ужгородському замку музейними співробітниками Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького організовано весняний пленер «Весняне натхнення» для учнів Ужгородської школи мистецтв з викладачами: Заслуженим художником України Вовчком Василем Івановичем та завідувачем відділу образотворчого мистецтва Йоличем Михайлом Михайловичем. Учасники пленеру: Дем′ян Кічера, Софія Погребна, Юрій Зазулич, Злата Крамаренко, Амелія Проць, Юліана Рімар, Марія Югас, Тетяна Михальчук та Анна Цуранич із захопленням і натхненням створювали свої роботи, продемонстрували свої почуття до краси рідного краю.
Участь у конференціях як ознайомлення з роботою музею
Сьогодні, 24 квітня 2025 року, з нагоди Міжнародного дня багатосторонності і дипломатії в ім'я миру та з нагоди 50-річчя підписання Гельсінського заключного акту була проведена дистанційна Всеукраїнська науково-практична конференція «Стратегічні пріоритети європейської та світової політики: дипломатія, економіка, туризм». Її організатором виступила кафедра світової політики, дипломатії та туристичного бізнесу Навчально-наукового інституту «Каразінський інститут міжнародних відносин та туристичного бізнесу» Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.
Горянська ротонда – образ у живописі
Минулого тижня, до Дня пам’яток історії та культури, в Закарпатському
«Palazzo in fortezzo». Від кастелуму до музею: історія, основні періоди та особливості розбудови палацу Ужгородського замку
Ужгородський замок – найбільш популярний та відвідуваний туристичний об'єкт Ужгорода. Древня фортеця щороку радо приймає сотні тисяч відвідувачів, які бажають доторкнутися до нашої історії. Туристи приходять самостійно або з гідами, які розповідають їм про замок. 23 квітня завідувач відділу новітньої історії та Меморіального музею-кімнати Августина Волошина Михайло Джахман провів для членів Асоціації фахового туристичного супроводу Закарпаття тематичну екскурсію «Palazzo in fortezzo». Від кастелуму до музею: історія, основні періоди та особливості розбудови палацу Ужгородського замку».
Науково-освітній захід «Екологія у музеї: уроки природи для школярів» до Всесвітнього дня Землі
22 квітня у багатьох країнах світу відзначають День Землі. Цього дня проводять різні заходи, щоб привернути увагу до нашої планети. Навчати любити й берегти природу рідної Землі потрібно змалку і багато тут залежить від педагогів. Під час викладання природничих дисциплін у школі варто приділяти час і більш детальному вивченню флори й фауни рідного краю. Це можуть бути екскурсії на шкільному подвір’ї, в межах населеного пункту або в краєзнавчий музей.
Лекція студентів істориків на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності»
22 квітня, на запрошення Кузьми Вікторії Владиславівни (старший викладач кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби, факультету історії та міжнародних відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»), завідувач відділу науково-освітної роботи Лесів Михайло, мав змогу прочитати лекцію для здобувачів освіти першого курсу другого (магістерського) рівня, спеціальності Історія та археологія ФІМВ, УжНУ, на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності».
Візит гостей з Дніпропетровщини
21 квітня до ЗОКМ ім Т. Легоцького завітали гості з Дніропетровщини, а саме заступниця начальника Дніпропетровської ОВА Надія Задорожна, заступник начальника Синельниківської РВА Сергій Кутній, які зараз разом з начальником Дніпропетровської ОВА Сергієм Лисаком, перебувають з робочим візитом на Закарпатті.
Сучасні технології на захисті минувшини: про проєкт оцифрування фресок Горянської ротонди розповідали в Ужгородському замку до Дня пам’яток історії та культури
Сьогодні, 18 квітня, на всесвітньому рівні відзначається Міжнародний день пам'ятки та історичних місць. В Україні його знають як День пам'ятки історії та культури. Це свято має важливе значення для збереження та вшанування багатьох культурної та історичної спадщини країни. Особливо актуальним це є в наш час, коли відворожих дій постраждали всі культурних, історичних та архітектурних пам'яток нашої держави.
Великодні колорити Закарпаття на світлинах Карела Ганси
Сучасні традиції святкування Великодня в Карпатах можуть бути спадкоємцями та перетвореннями тих самих обрядів, які відбулися сто років тому. процес на час та зміни, багато з цих сторінок залишаються живими й зараз, що продукт про глибоке коріння та значення Великодня. Завдячуючи світлинам 1920 – 1930-х років, зробленими дослідниками, фотографами з Чехословаччини, інших країн Європи і навіть США, маємо чудовевидиме джерело про Великодні традиції наших предків. Чи не найбільше фотографій де відображено освячення пасок у нашому краї опубліковано у книзі Карела Гансі «Stero črt a obrázkú z Podkarpatské Rusi». Кілька її примірників знаходиться в зібранні Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького.
Художні особливості писанок з колекції
Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького
Музейна експозиція поповнилася фотораритетами з минулого пожежної справи на Закарпатті
У день святкового відзначення працівників пожежної охорони в Україні в експозиційних залах Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького відбулася презентація оригінальних фото з історії Дружин добровільних пожежників 1930-х років на Закарпатті. Тодішню Підкарпатську Русь успішно заполонила ідея створення в містах і селах добровільних об’єднань, які ставили за мету здійснювати пожежну безпеку населення та його майна, боротися з пожежами тощо. Чисельні події, пов’язані з пожежниками, й фіксувалися фотоапаратами, що дає змогу сучасникам зануритися в цікаве минуле цієї тематики.
У музеї зʼявився Wi-Fi!
Вперше за всю історію існування Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького — інтернет покрив увесь простір музею: від підземель і до всіх залів експозицій.
Церковне мистецтво Закарпаття: мистецтвознавча лекція в Ужгородському замку
16 квітня о 16:00 в стінах Каплиці Ужгородського замку відбувся надзвичайно цікавий та пізнавальний захід – лекція від в.о. ректора Закарпатської академії мистецтв, доктора мистецтвознавства Михайла Васильовича Приймича на тему «Церковне мистецтво Закарпаття».
Вивчати історію — цікаво! Особливо в музеї.
У Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького ви можете замовити тематичні екскурсії на будь-який період чи зал експозиції: