20 лютого – День Героїв Небесної Сотні

     У 2015 р. 20 лютого в Україні Указом Президента встановлено щорічне вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. Це знак глибокої поваги до сили духу й стійкості громадян, які віддали своє життя під час Революції Гідності (листопад 2013 – лютий 2014 рр.), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права людини, європейське майбутнє України.

Закарпатські євромайданівці покладють квіти Героям Небесної Сотні в Києві 2014 р.
     В Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького чотири роки працює постійно діюча експозиція «Inter arma silent musa» («Коли гримлять гармати, музи мовчать»). У ній представлено понад триста оригінальних експонатів, історичних світлин, дитячих малюнків і подарунків, історичних і популярних видань.

     Багато учасників Революції Гідності, захисників України в зоні АТО та Операції Об’єднаних Сил стали близькими друзями музею за роки проведення бойових дій на Сході України. Серед перших друзів музею, яких часто можна побачити біля експозиціях, слід назвати батька танкіста, прапорщика Бориса Кондратюка та сина, відомого громадського діяча – Бориса Кондратюка, активних учасників Євромайдану та воєнних дій на Сході України.

Революція Гідності на Майдані Незалежності в Києві. 2014 р.
     Вони принесли і передали музею велику кількість історичних світлин, захисне спорядження, військову амуніцію, зброю, різні побутові солдатські речі. Дорогими експонатами, які можна бачити на виставкці, є портрети загиблих Героїв Небесної Сотні, прострелена в кількох місцях металева вивіска села Піски Донецької області.

     Працівники та відвідувачі музею щиро вдячні активістам громадської організації «Пошук–Захід» та волонтерам експедиції «Чорний тюльпан» (керівник Олександр Русин), які працювали на місцях запеклих боїв в зоні Іловайського котла на Сході України. Звідти вони привезли велику кількість понівеченої війною зброї, військового спорядження, солдатських речей. Ціною власного життя активісти і волонтери під кулями ворога по крихтах збирали залишки розбитої техніки й людських тіл, обпалених документів, щоб донести інформацію рідним про події на фронті.

Бійці 4-го Мукачівського окремого мотопіхотного батальйону в зоні АТО. 2017 р.
     З часу відкриття експозицію відвідали десятки тисяч людей. Багато глядачів не стримували сліз. Частими відвідувачами є безпосередні учасники Революції Гідності, бійці АТО, волонтери, громадські активісти, військові капелани, учні та студенти. Чимало людей знаходять себе на історичних світлинах, бачать свої речі у музейних вітринах.

     Окремо слід сказати про батька Василя Наливайченка, єдиний син якого загинув на війні. Убитий горем батько кілька разів приходив до портрета сина в музей. Через деякий період батьки передали музею найдорожчі для них реліквії – особисті речі сина, які тепер знаходяться у вітрині музею.

Сотник Борис Кондратюк, активний учасник Євро майдану та боєць у зоні АТО. 2014 р.
     Музейна  кімната стала тим місцем, де родичі загиблих і поранених бійців приводять своїх дітей і онуків, показують їм якою жахливою ціною дістається нашому народу дорога до Свободи і справжньої Незалежності.

     Діяльність музею сприяє збереженню пам’яті й формує необхідність шанобливого ставлення до світлої пам'яті про Героїв Небесної Сотні та бійців на Сході України.

 Вічна Слава Героям!