Карпатська Україна – героїчна сторінка історії нашої держави

     На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №90-р від 13 лютого 2019 року про підготовку та відзначення 80-річчя з дня проголошення незалежності Карпатської України колективом Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького побудовано та відкрито ряд тематичних стаціонарних виставок, доповнено діючі експозиції новими цікавими експонатами, знайденими і отриманими в останній період, підготовлено і проведено ряд масових заходів.

     В новозбудованому виставочному залі Меморіального комплексу "Красне поле" відкрито нову стаціонарну постійно-діючу виставку "Карпатська Україна 1938-1939 р.р. - героїчна сторінка історії нашої держави". На ній представлено близько 100 оригінальних фотографій, історичних документів, які в хронологічній послідовності розкривають історію Карпатської України від першого і до останнього дня її існування.


     Розпочинається виставка експонатами про проголошення автономії Підкарпатської Русі (Карпатської України) в жовтні 1938 року. Далі слідують матеріали про утворення першого автономного уряду краю, другого автономного уряду на чолі з Августином Волошином, перенесення столиці Карпатської України до Хуста. Подаються найважливіші документи тої пори, виступи і промови видатних політичних діячів.

     Значне місце на виставці займає розділ "Проведення виборів і робота Першого Сойму Карпатської України". Тут знайшли місце історичні світлини і документи про створення партії - Українське національне об'єднання (УНО), проведення агітації, успішне завершення виборів та обрання депутатів Сойму Карпатської України.


     Центральне місце на виставці займають експонати про роботу першого Сойму Карпатської України, що відбувся в Хусті 15 березня 1939 року і проголошення на ньому незалежної держави - Карпатської України. Сойм обрав Президента незалежної країни Августина Волошина і прийняв Конституційний Закон №1. 

     Продовжують виставку матеріали про створення та діяльність "Карпатської Січі". Значну роль в створенні та діяльності  Карпатської України займає постать її прем'єр-міністра, згодом Президента о. Августина Волошина. Його життєвому і творчому шляху присвячений окремий розділ виставки. 


     Завершують виставку експонати про Красне поле, на якому молоді захисники Карпатської України зупинили наступаючого ворога і дали змогу провести роботу Першого Сойму Карпатської України. Кілька сот січовиків віддали своє молоде життя, захищаючи новостворену молоду державу - Карпатську Україну.

     В Ужгороді, в експозиції "Карпатська Україна" відкрита нова виставка "Карпатська Україна у портретах". Автором представлених експонатів є Михайло Белень - заслужений художник України, доктор мистецтвознавства, академік, член кореспондент Міжнародної академії богословських наук.


     Зацікавлять відвідувачів музею художні графічні роботи делегатів Сойму Карпатської України: А. Волошина, Ю. Бращайка, А. Штефана, С. Клочурака, Ю. Ревая, Д.Климпуша, М. Бращайка, М. Долиная, Ф. Ревая, С. Росохи та активних діячів періоду Карпатської України: В. Шандора, М. Бандусяка, Ю. Пазуханича, П. Стерча, В. Гренджі-Донського, І. Панькевича, М. Шпонтака, І. Рогача, С. Сабола (Зореслава) та інших.

     На виставці крім портретів, представлені художні роботи пам'ятників і меморіальних дошок художника  М. Беленя в Ужгороді та районах області. Всього дана виставка представляє понад 40 цікавих експонатів. 

Важливо зазначити, що нові експонати загальною кількістю близько 70-ти  М. Белень передав безкоштовно у дарунок музею.


     Для проведення в середніх та вищих навчальних закладах тематичних уроків історії з нагоди 80-річчя з дня проголошення незалежності  Карпатської України працівниками музею створена пересувна тематична виставка "Карпатська Україна. 1938-1939 р.р. Августин Волошин - Президент Карпатської України".


     Виставка дає можливість ознайомити учнів та студентів з основними подіями і постаттями періоду Карпатської України, показати цікаві експонати про освіту та шкільництво в нашому краї в Чехословацькій Республіці та Карпатській Україні в 30-ті роки ХХ ст. Зацікавлять учнів та вчителів навчальні підручники та цікаві довідники, які підготував і видав відомий педагог, журналіст, священик, політик о. А. Волошин століття тому, на початку ХХ ст. Всього виставка нараховує понад 30 історичних фотографій та 20 оригінальних цікавих експонатів.


     В музеї продовжує демонструватися стаціонарна виставка "А. Волошин та Карпатська Україна - у філателії". Вона нараховує кілька сот цікавих поштових конвертів, марок, історичних листівок, які протягом багатьох років збирав і поповнював відомий колекціонер Володимир Бубняк. Відвідувачі музею мають можливість оцінити значення вікопомних подій в історії нашої країни і області, і яке пошанування їм надають в історії філателістичної справи.


     Діючі експозиції "Карпатська Україна. 1938-1939 р.р." та "Меморіальної кімнати Президента Карпатської України Августина Волошина" доповнені новими експонатами, які поступили у фонди музею за останній час. У вітрині показана рукописна копія архівної справи № Н-17681 на Президента Карпатської України А.І. Волошина. Переписав її з оригіналу, що зберігається в Центральному архіві КДБ Росії  кандидат історичних наук, доцент І.М. Чаварга. Тут же представлені Грамота та Посвідчення Героя України, якими Указом Президента України від 2002 року посмертно удостоєно Президента Карпатської України А. Волошина.

     Демонструються чисельні наукові, художні, архівні та публіцистичні видання про Карпатську Україну, її Президента о. А. Волошина, які побачили світ за останні роки.

     Запрошуємо ужгородців та гостей міста відвідати наш музей, його багаті експозиції та нові виставки.
                               Орос І.І. - зав. відділом історії Карпатської України