Музейна педагогіка

     В рамках програми "Музейна педагогіка" до Дня української мови та писемності працівники відділу науково-освітньої роботи музею провели зустріч з учнями 9-х класів ЗОШ №2 м. Ужгорода.


     Ст. н.сп. Марич М. розповіла про виникнення та етапи розвитку слов'янської писемності в цілому та української зокрема. Про розвиток української писемності саме в нашому краї розповіла т. в.о. зав.відділу Титаренко Г.Є. 


     Учні мали можливість ознайомитися з шкільними підручниками, які в свій час написав А. Волошин, а також з поетичною збіркою В. Гренджі - Донського.


     Такі заходи спонукають молодь до глибокого вивчення рідної мови, вчать їх оберігати її як скарб,який протягом багатьох століть примножували і передавали нам наші предки.

Фотовиставка "Краса і традиції румунського регіону Sălaj"


     Фотовиставка «Краса і традиції румунського регіону Sălaj», урочисто відкрита 7 листопада у галереї Ужгородського замку, представляє для численних відвідувачів музею результати Міжнародного фото-пленеру, який проводився на теренах Румунії у травні 2018 року. Міжнародна фотовиставка організована обласним краєзнавчим музеєм, спілками фотохудожників та краєзнавців області, а також румунським фотоклубом «Варадинум». 


     Шість румунських фотографів та закарпатець (В. Ньорба) представили свої роботи у експозиції, яка налічує близько 40 робіт. Побутові сценки, автентичне вбрання, культові споруди з їх унікальними розписами – атмосфера в якій хочеться жити і творити. 


     Учасниками виставки є Адела Ліа Русу (ADELA LIA RUSU), Овіві Д. Поп (OVI D. POP), Іштван Могдо (MAGDO ISTVAN), Дюла Бот (BOTH GYULA), Маятяш Мірел (MIREL MATYAS) (Румунія), Бікфалві Жолт (ZSOLT BIKFALVI) (УГОРЩИНА) ТА ВОЛОДИМИР НЬОРБА (VOLODIMIR NORBA) (УКРАЇНА).


     Подібні виставки роблять вагомі кроки для зближення наших народів, демонструють нерозривні історичні зв'язки та зміцнюють дружні стосунки між сусідніми країнами.


     Запрошуємо ужгородців та гостей міста відвідати фотовиставку та отримати приємні враження. Виставка відкрита до 29 листопада н.р.

Музейна педагогіка

     6 листопада в рамках музейної педагогіки науковими співробітниками Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького були проведені дві лекції з історії біології для студентів біологічного факультету УжНУ (викладач Віолетта Мірутенко): «Олександр Грабар – ужгородець, знавець птахів Закарпаття» (лекторка Р. Джахман); «Іштван Лаудон – видатний ужгородський педагог і натураліст» (лектор М. Біланич).


     Ці історико-краєзнавчі лекції добре доповнюють навчальний курс "Історія, досягнення і проблеми сучасної біології", який вивчають студенти.

     Під час екскурсії студенти ознайомились із експозиціями Природи рідного краю, а саме: мінералами, ґрунтами, флорою та фауною різних зональних поясів нашої області, палеонтологічними знахідками, а також відвідали історичні експозиції.

Шановні працівники музею!

     Вітаємо вас з Днем працівників культури та аматорів народного мистецтва. Ви присвятили себе благородній справі – збирати, зберігати, оприлюднювати й розвивати та відтворювати безцінні матеріальні й духовні скарби нашого народу.


     Ви створюєте для людей прекрасні експозиції, виставки - свято пізнання й самовдосконалення, допомагаєте молодому поколінню долучатися до справжніх витоків історії та культури Срібної Землі й усього українського народу, бачити все найкраще і найцінніше.

     Культура - одна з найважливіших складових життя людини. Це відображений в різних проявах і традиціях самобутній дух нашого народу.

Невловимою й невидимою силою ваша повсякденна творча праця єднає всіх нас, допомагає зберегти індивідуальність. Просвітницький характер вашої діяльності несе в собі світло, любов та красу, примножує культурну спадщину закарпатців й усього українського народу.

     Бажаємо вам вдячних цінителів вашої праці, невичерпного натхнення, потужної творчої енергії й ентузіазму на шляху пошуків і втілення в життя свої ідеї! Нехай ваша праця буде гідно нагороджена, а заслуги не залишатимуться непоміченими!

     Щиро бажаємо вам і вашим родинам міцного здоров'я, добра й благополуччя.

З повагою,
дирекція музею

Турбота про майбутнє

     Справа розв’язання глобальної проблеми з твердими побутовими відходами є дуже нагальною. Подолати цю проблему можливо тільки шляхом зміни суспільної свідомості зі споживацької на екологічну, дружню до довкілля. І найкраще формувати екологічну свідомість із ранніх літ.  Саме тому 30 жовтня 2019 року співробітники Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького М. Біланич та Р. Джахман взяли участь у тематичному заході «Чисте довкілля – чисте сумління», який відбувся на базі ЗОШ № 9 м. Ужгорода та на околицях с. Стрипа (Ужгородського району). У співпраці з Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС), ГО «Паралельний світ» та вчителями школи була реалізована мета заходу. Зі вступного слова директора ІЕРС О. Бокотея учні довідалися про важливість роздільного сортування твердих побутових відходів та про їхню шкідливість для довкілля і людини, проглянули серію відеороликів про необхідність сортування відходів та їхню подальшу переробку з роз’яснювальним коментарем завідувача сектору природи музею М. Біланича. 


  А старший науковий співробітник сектору природи музею Р. Джахман провела чудовий майстер-клас на тему «Друге життя відходів», під час якого слухачі мали змогу навчитися перетворювати різного роду побутові ТПВ на цікаві сувеніри та практичні речі. Зі способами створення корисних виробів із відходів деревини учнів ознайомив голова громадської організації «Паралельний світ» Андрій Доніченко. 

     Важливим є те, що діти мали змогу допомогти природному навколишньому середовищу на практиці, взявши безпосередню участь в очистці природних ділянок довкілля від ТПВ та після всієї проробленої роботи активно відпочити, ознайомлюючись з осінньою природою околиць с. Стрипи.

«Поезія звуку» Вацлава Турека в Ужгородському замку, або Де слова не потрібні…

     Місяць тривала фотовиставка польського фотохудожника, поета і музиканта Вацлава Турека «Поезія звуку» у галереї Ужгородського замку, організована спілками фотохудожників і краєзнавців області та краєзнавчим музеєм ім. Т. Легоцького. Це уже третя міжнародна фотовиставка у стінах замку. З мистецтвом талановитого фотографа ознайомилися десятки тисяч відвідувачів провідної установи у галузі музейництва краю. 


     Зазначимо, що автор виставки, якому нещодавно виповнилося 70 років, є головою фотоклубу «RKCP» Кросно (Польща).


     Чи можна сфотографувати музику? Так, це можливо, підтверджує Вацлав Турек. Він фотографував інструменталістів у хвилі, коли добували найвищі звуки диктовані серцями. Фіксував їх емоції в апогеї – затримував у хвилі найвищого лету, як майстри спортивної фотографії фіксують стрибуна в точці боротьби з гравітацією.


     Вацлав Турек сфотографував емоції, які межують зі станами екстатичними. Дякуючи таким фотографам, можемо припустити, що музикантів поглинають швидкоплинні містичні хмари, а фотографія – прекрасна. Красна у хвилі, коли музика біжить променями світла. Чарівна, коли промені вкладаються до клавіатури: світлий струмінь клавіші лащиться щільно з темним – то клавіша тіні. 


     Еміль Мішель Чора́н вважав музику (особливо Моцарта) за найвищий ступінь творіння людського генія (подібно «На початку було слово» – може було воно заспіване…). Зачарований саксофоном Віеслав Міслінскій – найвідоміший сучасний польський письменник у своїй повісті «Трактат про лущення фасолі» написав про музику: «Де слова вже марні, думки вже марні, а уява не хоче вже уявляти, є тільки музика. Ще тільки музика, на той світ, на те життя».     29 жовтня відбулося урочисте закриття виставки. Наступний міжнародний вернісаж із презентацією фото унікального регіону Румунії та зустріч з фотомитцями відбудеться 7 листопада.