Закарпатський Краєзнавчий музей

    Закарпатський краєзнавчий музей був заснований 20 червня 1945 року, коли Народна Рада Закарпатської України прийняла постанову про організацію в Ужгороді Народного музею Закарпатської України. Для розміщення його експозиції було відведено 17 приміщень в будинку колишнього комітатського управління (нині тут знаходиться обласний художній музей ім. Й. Бокшая). Закарпатський Краєзнавчий музей створювався на базі етнографічної та природничої колекцій колишнього Ужгородського земського музею. Навесні 1947 р. музей переміщується в Ужгородський замок, у якому знаходиться до цих пір. Перша експозиція на новому місці була відкрита 1948 р. з відділами природи, історії, етнографії та соціалістичного будівництва. У 1950 р. музей поповнився цінними археологічними та історичними колекціями колишнього Музею Легоцького (м. Мукачево), а на початку 1960-х рр. – вартісною експозицією народного вбрання Закарпаття.

Колектив Закарпатського краєзнавчого музею

   На сьогоднішній день у Закарпатському краєзнавчому музеї діють експозиції: відділу природи, яка подає фізико-географічну характеристику Закарпатської області, дані про рослинний і тваринний світ краю з використанням цінних художніх діорам, відділу археології. На другому поверсі у відреставрованих залах і каплиці колишньої духовної семінарії можна ознайомитися з історією Ужгородського замку та самого міста, діяльністю видатного угорського діяча, графа Міклоша Берчені як одного з володарів замку в XVII ст., історією релігії і розвитком духовної культури краю на прикладі цікавих речових експонатів, меблів XVII – початку ХХ ст., стародавніх і рідкісних книг. Графам Шенборнам присвячений окремий виставковий зал, а в галереях палацу виставлені взірці художнього та побутового литва на Закарпатті з кінця XVIII – початку ХХ ст.

У західному крилі другого поверху Закарпатського краєзнавчого музею 12 березня 2009 року було урочисто відкрито нову сучасну експозицію «Закарпаття між двома світовими війнами», яка хронологічно охоплює період від 1914 до 1938 року. Тут представлено 324 оригінальних документальних та речових експонатів для історичного висвітлення передісторії, яка привела до подій Карпатської України. Утворення Карпатської Української держави, якій присвячена наступна експозиція, було результатом багаторічної діяльності українських патріотичних сил у всіх сферах суспільно-політичного життя краю. Поруч з останньою влаштовано меморіальну кімнату-музей Августина Волошина – визначного українського вченого, педагога, церковного, громадського, культурного, політичного і державного діяча, Президента Карпатської України, Героя України.

   Особливу зацікавленість у відвідувачів Закарпатського краєзнавчого музею викликає нова експозиція з фондової колекції холодної та вогнепальної зброї XVI – початку ХХ ст., на якій представлено 60 зразків зброї у хронологічній послідовності за видами та місцем виготовлення. Тематичні виставки «Народні музичні інструменти Закарпаття» і «Народний одяг Закарпаття» репрезентують унікальні зібрання відділу народного мистецтва та етнографії, починаючи з 20-30-х років ХХ ст. до сьогодення. Щороку науковці Закарпатського краєзнавчого музею створюють 4 - 5 тимчасових виставок, присвячених різним темам.