19 липня в Закарпатському ОКМ ім. Т. Легоцького в експозиційних залах «Карпатська Україна» та Меморіальний музей-кімната Августина Волошина відбувся захід із вшанування пам'яті Августина Волошина приурочений до 79 річниці з дня його смерті. В рамках заходу було представлено тимчасову виставку «Карпатська Україна та Президент Карпатської України Августин Волошин у філателії». На важливості вшанування та збереження пам'яті про Президента Карпатської України Августина Волошина наголосила директорка музею Ольга Шумовська, родинними спогадами про великого земляка поділився громадський діяч, дослідник Володимир Матейко. Завідувач відділу Михайло Джахман та колекціонер-філателіст Володимир Бубняк познайомили всіх присутніх з експонатами, представленими на виставці, їх історією та значенням в збереженні історичної пам'яті.
У фондовому зібранні Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького невелике місце займає філателістична колекція у якій окреме і досить помітне місце відведене маркам, поштовим конвертам та листівкам присвяченим Карпатській Україні та Августину Волошину.
Найбільш цінним та найдавнішим музейним предметом у цій колекції є пам'ятна листівка з маркою, випущена з нагоди Першого Сойму Карпатської України в Хусті 1939 р. Загалом у фондовому зібрані і на виставці представлені ювілейні поштові конверти, листівки та марки з поштовими штемпелями спеціального погашення, які присвячені річницям проголошення незалежної Карпатської України та з нагоди днів народження Августина Волошина. Хронологічно вони охоплюють період з 1994 по 2024 рік. Ця тематична філателістична збірка була сформована шляхом передачі та закупки від приватних та юридичних осіб. Більша частина на початку 2018 року музеєм була закуплена від філателіста Бубняка Володимира Йосиповича.
Поштові марки, конверти та листівки це не тільки оплата за поштові послуги, а й візуалізація нашої історії. Така маленька річ як марка насправді дуже інформативно містка. Окрім стандартних випусків поштових марок, поштових конвертів та листівок (призначених для відправлень листів, вантажів) є ще й ювілейні. Це справжні «історичні фотографії». Такі предмети не тільки нагадують про визначні постаті, дати, події, але й оживляють нашу історію, ніби матеріалізують її. Цікаво, наприклад, потримати в руках марку 1994 року присвячену 120 річчю з дня народження Августина Волошина і порівняти з філателією 2024 року яка була випущена до 85-річчя проголошення незалежності Карпатської України та 150 років з дня народження Августина Волошина.
Карпатська Україна – офіційна назва автономної республіки у складі федеративної Чехословаччини (ЧСР) в 1938-1939 рр. і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939 р.. Утворення Карпатської України відбувалося в умовах гострої політичної кризи в Центральній Європі напередодні Другої світової війни, яка накладала відбиток на події в краї. В умовах, коли гітлерівська Німеччина розпочала анексію Чехії, а парламент Словаччини проголосив незалежність, відбулась важлива подія в історії Закарпатського краю – проголошення незалежності Карпатської України. Під час засідання Сойму 15 березня 1939 р. Президентом незалежної Карпатської України обрали А. Волошина, прем’єр-міністром – Ю. Ревая, а головою Сойму – А. Штефана. Парламент затвердив конституцію, державну мову – українську, синьо-жовтий прапор, герб та гімн – «Ще не вмерла України ні слава, ні воля». Карпатська Україна як держава проіснувала недовго, проте заявила світові про волелюбність українського народу, залишила свій слід в українській історії, підтвердила, що Закарпаття є українською землею. Навіть короткотривале існування цієї держави стало символом національних прагнень всього українського народу.
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати наш музей оглянути експозиції познайомитися з новоствореними виставками. Тимчасова виставка «Карпатська Україна та Президент Карпатської України Августин Волошин у філателії» буде діяти до 18 серпня.