Зустріч минулого і сьогодення в Ужгородському замку

 Сьогодні, 11 вересня, у виставковій залі Закарпатського краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького, відбулася урочиста презентація тематичної виставки «Минуле та сьогодення народного вбрання», де показано невелику частину колекції народного одягу закарпатських угорців. Окрім традицій, експозиція представляє й переосмислені на сучасний лад мотиви, а також світлини реконструйованих предметів вбрання. Вперше ця виставка була розгорнута у липні 2024 року в стінах імпозантного будинку митрополита в Національному заповіднику «Софія Київська» у Києві з нагоди чергового головування Угорщини в ЄС. Ініціатором її презентації в Ужгородському замку стало Генеральне консульство Угорщини в м. Ужгород. Нинішня виставка викликала чимале зацікавлення, адже на зустріч з народним мистецтвом прибули багато відвідувачів, і не тільки з Ужгорода, але й з Мукачева, Берегова, з-за кордону.

Гостей заходу щиро привітала директор музею Ольга Шумовська, яка наголосила на тому, що культура і в умовах війни виконує свою поважну місію. Вона підкреслила, що подібні виставки є своєрідним маркером співпраці між двома народами, визначником їх спільного минулого, історії, культури, традицій., Як відмітив у своєму виступі Генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгород Йожеф Бочкаі, важливим туристичним об’єктом є народні промисли та народне мистецтво. Вони викликають інтерес у вітчизняних та іноземних гостей, які тут бувають, створюють важливі зв’язки між поколіннями та двома народами. Катерина Пал, голова закарпатської філії громадської організації «Мережа будинків народних традицій – Закарпаття» коротко ознайомила присутніх з історією та діяльністю організації, відмітила важливість збереження народних традицій не лише на полицях, але й як елементів, інтегрованих у сучасне життя. Цікавою була розповідь про представлений одяг народної майстрині, викладачки з пошиття народних костюмів Єлизавети Тайті. Вона акцентувала на тому, що експоновані вироби виготовлені учасниками курсів з пошиття народного вбрання, які діють на Закарпатті з 2021 року з ініціативи «Мережі будинків народних традицій – Закарпаття».
День відкриття виставки подарував присутнім чимало радісних хвилин та позитивних емоцій, чому сприяли і музичний супровід у виконанні фольклорних музикантів і танцюристів Будинку танцю Закарпаття. Глядачі щиро аплодували темпераментним виконавцям, які представили танцювальні традиції закарпатських сіл Вишково і Велика Добронь, пропагуючи народне мистецтво автентичними костюмами, виготовленими майстринями Мережі.
Валерія Русин,
Василина Палинчак-Кутузова,
куратори виставки, наукові співробітники
відділу історії та краєзнавства