До Всесвітнього дня журавля, який відзначають у другу неділю вересня, старша наукова співробітниця сектору природи Руслана Джахман 5 вересня розповідала про птахів, які в різні пори року можна побачити на замковій горі. На основі спостережень науковців, на території Ужгородського замку зафіксовано 50 видів пернатих. Слухачі дізналися про те, які з них постійно живуть у замковому парку: синиця велика, повзик, дрізд чорний та ворона сіра, про тих, які лише гніздяться, наприклад, горихвістка чорна, серпокрилець чорний, шпак звичайний і про тих, які лише пролітають над замком під час міграцій в осінньо-весняний період.
Саме у вересні над замком найчастіше можна спостерігати за ключами сірих журавлів. В Україні гніздяться два види – журавель сірий та степовий, зрідка залітає білий сибірський.
Журавель сірий – великий птах розміром 114-130 см і важить 4-7 кг. Забарвлення дорослої особини сіре, а молодої – рудувато-буре. На тім’ї в нього – гола червона шкіра; потилиця, горло і верх шиї чорні, по боках голови – білі смуги, дзьоб буруватий, ноги чорні. На території України сірий журавель гніздиться на поліських болотах різного типу, а також у долинах великих річок Лівобережного Лісостепу і частково у Лівобережному степу. В минулому журавлі гніздилися і на Закарпатті, зокрема й на болоті Чорний Мочар, яке пізніше осушили. Експонат, який зберігається у фондах музею, здобутий у 1930 році в селі Есень Ужгородського району. Лекторка наголосила, що вид занесений до Червоної книги України і закликала присутніх повідомляти про свої спостереженнями під час міграції журавлів орнітологам, які кожного року збирають про них інформацію.