До Дня захисників та захисниць України у Закарпатському ОКМ ім. Т. Легоцького відбулося відкриття експозиції «За Україну, за її волю», присвяченої подіям російсько-української війни 2014 – 2024 років. Музейники таким чином вшанували воїнів, які захищають незалежність та суверенітет України. Присутні хвилиною мовчання вшанували всіх героїв, що віддали своє життя за Україну і за нашу свободу. З вітальними словами виступили заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, начальник Департаменту культури Закарпатської ОВА Євген Тищук, директорка музею Ольга Шумовська, голова ГО «Щит та меч» Олександр Панцулич.. З експозицією присутніх ознайомив завідувач відділу новітньої історії та Меморіального музею-кімнати Августина Волошина Михайло Джахман. Музичний патріотичний супровід надали учасники ансамблю «Маки» (керівник колективу Заслужений працівник культури Валентина Вігула, викладач, Заслужений працівник культури Валентина Зелінка) Академії культури і мистецтв (ректор Заслужений працівник культури Наталія Шетеля).
«За Україну, за її волю»
Висловлюємо вдячність військовослужбовцям, волонтерам та всім, хто допомагав у створенні цієї експозиції: військовослужбовцю Олександру Волосянському, ветерану війни, волонтеру Євгену Йоні, військовослужбовцю, професору Федору Шандору, військовослужбовцям Олексію Мірошниченку та Олександру Альфорову, ветерану війни, волонтеру Олександру Панцуличу, волонтеру Андрію Любці, військовим 15-го окремого гірсько-штурмового загону, які передавали до музею предмети, що стали наповненням новоствореної експозиції. Музейні експонати вкрай важливі для документування історії російсько-української, адже вони значно розширюють та поглиблюють наші знання про ці події.
Назва експозиції «За Україну, за її волю» – це рядок із пісні слова якої написав Микола Вороний у далекому 1917 році. Ця маршова пісня стала гімном всіх борців за Українську державність ХХ століття. Під неї йшли у бій Українські Січові Стрілці, які пройшли бойове хрещення на карпатських перевалах у боях з росіянами, учасники національних змагань 1917 – 1919 років, січовики Карпатської України. І от через століття українці знову вимушені виборювати свою державність у великій війні. І ворог той же.
Експозиція хронологічно охоплює невеликий період (2013 – 2024 рр.) який наповнений такими трагічними подіями в історії України. Розпочинається подіями Євромайдану та Революції Гідності які стали передумовою російсько-української війни. Наступні розділи присвячені подіям АТО/ООС, повномасштабній війні та участі в цих подіях закарпатців. При створенні експозиції російсько-української війни основну увагу сконцентровано на місцевій історії, місцевих героях та свідках. Тут представлено невелику частину від того що вдалося зібрати музейниками, а це в свою чергу крапля в морі від того, що потрібно показувати і про що розповідати. Кожен воїн заслуговує на те щоб про нього згадали тому експозиція буде доповнюватися новими експонатами.