Весь цивілізований світ 27 січня вшановує пам'ять жертв Голокосту- однієї з найбільш трагічних сторінок людства. Голокост, як наймасштабніший злочин проти людяності , нерозривно пов'язаний з найкривавішим конфліктом світової історії – Другою світовою війною. Масове знищення європейського єврейства було результатом політико-ідеологічних рішень верхівки нацистської Німеччини ,що фокусувалися на поняттях так званої «расової чистоти та захоплення життєвого простору».
Жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європи , саме така кількість значиться у вироках Нюрнберзького трибуналу. Дату вшанування їх пам'яті визначено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН, саме 27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в'язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті - Аушвіц неподалік польського Освенцима. Саме в Аушвіц вивезли більшість закарпатських євреїв, загалом з краю було відправлено 59 ешелонів, це майже 100 тисяч осіб. Мало кому вдалося вижити. Масове знищення євреїв нашого краю відбулося наприкінці війни після окупації Третім Рейхом Угорщини, яка анексувала Закарпаття в березні 1939 року. Біля обласної філармонії встановлено 27 вересня 2023 року пам'ятну дошку з інформацією про Голокост «В пам'ять про 85 тисяч Закарпатських євреїв – жертв фашистського геноциду».
Сьогодні співробітники Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т.Легоцького зібралися на захід, щоб вшанувати світлу пам'ять тих, хто став жертвами Голокосту, увійшовши в безсмертя.
В пам'ять цієї трагедії експозиція музею «Закарпаття у період Другої світової війни (1939-1945р.р) було доповнено оригінальними експонатами, що до життя євреїв 20-40 х років ХХ століття у нашому краї до Голокосту. Представлено для огляду колажи з світлин та листівок, книга «П'ятикнижжя Мойсеєве.» Шемот (Вихід).Старий Завіт, Варшава 1902 рік, малі аркуші марок «Національні меншини в Україні.»
Після заходу «Вшанування пам'яті жертвам Голокосту» колектив нашого музею разом з учнями ЗОШ I-III ступенів №9 прослухали лекцію «Методи дослідження історії Голокосту на Закарпатті, яку розповів Мазур Віктор Борисович (вчитель історії ЗОШ I-III ступенів №9 методист Закарпатського обласного центру дитячої та юнацької творчості).
Висловлюємо вдячність за цікаву інформацію Мазуру Віктору.
Лариса Ганусинець – провідний науковий співробітник відділу
новітньої історії, Меморіальний музей-кімната А. Волошина