Столітній експонат

 Серед великої кількості експонатів, які можна побачити в експозиції «Природа Закарпаття», опудало сипухи крапчастої завжди приваблювало увагу відвідувачів. І не дивно, адже ця сова вирізняється своїм яскравим оперенням та лицевим диском у формі серця. До того ж вона є дуже рідкісною, веде нічний спосіб життя, тому вдень її побачити неможливо.

    У інвентарній книзі «Зоологія» №1 є інформація про те, що експонат здобув Олександр Грабар у 1929 році в Бозоші (імовірно в сучасному Боздоському парку в Ужгороді). Лише недавно, під час ретельного огляду опудала, між пір’ям ми помітили невеличку етикетку із написами на обох сторонах. На одній із них – «1925 jan.» і це дає нам можливість припустити, що сипуха потрапила до колекції відомого орнітолога рівно сто років тому 20 січня 1925 року. Jan. – це скорочення від угорського Január, що означає січень. Хоч Закарпаття і входило тоді до складу Чехословаччини, Олександр Грабар записував інформацію на етикетках до опудал угорською мовою. Цей експонат дуже цінний, тому що на ньому збереглася оригінальна етикетка і штемпель Олександра Грабаря на підставці. Це свідчить про те, що птах з його колекції.
    На іншій стороні етикетки вказані розміри птаха та стать. Цікаво, що на етикетці зазначена чоловіча стать, а в інвентарній книзі пише, що це самка. У сипухи самці і самки однакові, тому з’ясувати стать досить важко. Сипуха крапчаста занесена до Червоної книги. ЇЇ чисельність в Україні орієнтовно становить 30 пар. З них 20 пар – на Закарпатті (станом на 2021 рік). Основними причинами зменшення чисельності є руйнування чи реконструкція старих будівель, в яких гніздиться сипуха; загибель птахів під час морозних та сніжних зим; обробка хімікатами зерна та полів, тощо. Для того, щоб зберегти популяцію в Україні, науковці у рівнинній частині Закарпатської області, де зазвичай гніздиться сипуха, встановлюють штучні гніздові конструкції та ведуть спостереження за тим, як сипухи їх заселяють.
    Цей проект здійснює Українське товариство охорони птахів за підтримки Союзу охорони природи та біорізноманіття Німеччини. У деяких гніздових ящиках встановлені навіть камери, за допомогою яких ведеться онлайн-спостереження за птахами. У 2024 році гніздові скриньки встановили в Одеській, Львівській та Волинській областях. Сподіваємося, що птахи поселяться в будиночки і їхня популяція в Україні значно зросте. Сипуха є не тільки найкрасивішою совою, вона ще й корисна для людини, тому що регулює чисельність гризунів і дуже важливо зберегти цей вид у природі.
Руслана Джахман,
завідувач сектору природи