Вартісний подарунок нашому музею

 У ці передсвяткові дні Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького отримав надзвичайно цікавий і цінний дарунок від пані Катерини Гриненко-Семан. Йдеться про поліхромну кахлю, а точніше її фрагмент, який свого часу знайшли в нашому краї. Що цікаво, на ній зберігся високий рельєф зображення короля (судячи з корони на голові), але невідомо якого. За даними археологів таких зображень є досить багато – як реальних, так і біблійних – і вони були у всіх замках або навіть у палацах. Поки що можемо стверджувати, що даний екземпляр є коробчастою кахлею, виготовлений у XVII ст. Коробчасті кахлі з’явилися ще в XV ст. Це вироби, у яких до коробки без дна кріпилася пластинка із зображенням. А сама коробка перетворювалася в румпу.  На даній кахлі румпа збереглася частково. Ця коробчаста кахля є поліхромною. 

Використана полива жовтого, коричневого, зеленого кольорів. Фігура чоловіка – досить добре проявлене обличчя із зачіскою темно-коричневою фарбою. Чітко виділено і збережені деталі одягу. Саме зображення ніби випукле у напівовальній рамці. Звичайно, що ця чудова знахідка вимагає свого наукового осмислення в контексті розгляду історії кахлярства. Дуже сподіваємося, що після ретельного обстеження і вивчення спеціалістами, дана кахля знає відповідне місце в одній із експозицій музею.

Ми тішимося з того, що музейна діяльність не залишає байдужими відвідувачів, мешканців краю, поціновувачів нашої роботи і спонукає їх до таких вартісних подарунків у справі збереження минулого краю.

Валерія Русин, завідувач відділу історії та краєзнавства