У день Святого Миколая Чудотворця хочемо познайомити вас з однією цікавинкою, яка зберігається в фондовому зібранні музею - кахлею з зображенням святого Миколая 1851 року виготовлення. Виконана класиком гуцульського народного мистецтва Олексою Бахматюком, який був не просто гончарем, а справжнім майстром, який вдихав життя в глину.
Народився митець 10 грудня 1820 року в Косові на Івано-Франківщині. Олекса перейняв навики гончарної справи у свого батька Петра. Згодом навчався у відомого на той час гуцульського гончара Івана Баранюка і з часом йому вдається перевершити у майстерності свого вчителя. З 1851 року через смерть батька майстер вимушений продовжити свою справу самостійно, а декорувати вироби йому допомагали вже його доньки — Анна та Розалія. Життя його було нелегким - важка робота, яка забирала весь час, висока конкуренція та інші нюанси, але попри всі складнощі, ще за життя, його роботи отримали звання «aere perennins» - «вічніші за бронзу», тобто мають нескінченну цінність і здатні пережити століття.
1873 року у Відні були представлені його роботи, а вже 1879 року дирекція Львівського міського музею художнього промислу замовила чимало різних виробів, які зараз зберігається в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові. 1880 року на виставці в Коломиї Бахматюк експонує миски, полумиски, свічники, глеки, куманці, макітри, баранці і навіть цілу селянську кахельну піч. На цій виставці побував австрійський цісар Франц-Йосиф І, який відзначив роботи гончара золотою медаллю, викупивши чимало предметів, які на даний час зберігаються у музеї Шльосс Кіттзи, Австрія.
На кахельних печах, які виготовляв майстер, як правило, була присутня кахля з зображенням святого Миколи в єпископських ризах, із сакральними атрибутами в руках, з німбом довкола голови, що було дотриманням місцевих традицій, які склалися ще на початку XIX століття, адже це символізувало захист оселі, благополуччя та добробут в сім’ї. Саме така кахля, що є справжнім шедевром народного мистецтва, була придбана до колекції Музею Атеїзму 1983 р. у жителя м.Ужгорода і з 1991 року зберігається в Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Т.Легоцького. Незважаючи на відсутність детальної біографії, Олекса Бахматюк залишив помітний слід в історії українського мистецтва. Унікальні вироби митця представлені у багатьох музеях України, Європи та в приватних колекціях і наш музей не є виключенням.