Поповнення наукової бібліотеки до 80-річчя нашого музею

  Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького відзначив своє 80-річчя. У ці святкові дні успішно відбулася міжнародна науково-практична конференція у музеї, офіційні урочистості, прекрасні концерти, з аншлагом відкрилися нові виставки «Замки Закарпаття» та «Ужгородський замок – знаковий експонат музею». Дарували не тільки ми, але й ми отримали чудові подарунки. Серед них чимало різноманітних музейних видань від наших гостей з України та з-за кордону.

Ярослава Ткачук, очільниця найбільшого на Прикарпатті Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського, яка постійно бере участь у ювілейних заходах до ювілейних народин нашого музею, привітала нас із низкою цінних книг. Саме вона є автором і упорядником проєкту розкішного мистецького видання «Скарби Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського. «Шо кому смак – най здоров пакує!» - це один із мудрих висловів з усіх закутків Гуцульщини, якими багата однойменна збірка, де зібрано безліч говірок, прислів'їв гуцулів. Зацікавлять музейників і 2 нариси від їх науковців: один «Історичний нарис про гуцулів» відомого українського етнографа, письменника Софрона Витвицького; другий – біографічний нарис «Йосафат Кобринський. Будитель і будівничий».
Колеги з Львівського історичного музею передали ХХІІ випуск Наукових записок, що побачив світ у квітні 2025 року.
Лариса Кулаковська, кандидат історичних наук, яка представляла на міжнародній науковій конференції Інститут археології Національної академії наук України, подарувала ілюстрований Каталог унікальних експонатів з близько 200 фотографій артефактів з відповідною атрибуцією., що доповнить багату збірку археологічних видань нашої бібліотеки.
Прекрасний альбом-каталог, в якому опубліковані ікони на склі з однойменної виставки «Крихкіші за скло. Народні ікони на склі. Колекція Остапа Лозинського» подарували фахівці з Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові. Тут зібрані ікони на склі другої половини ХІХ ст. з Покуття, Гуцульщини та Буковини. Науковцям, музейникам також буде цікаво ознайомитися із збірником доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції у Львівському скансені «Персоналії. Традиції. Поступ» у 2021 р., де зокрема порушено різні аспекти духовної та матеріальної культури, донині актуальні.
Колеги з ужгородського скансену порадували нас своїм відомим виданням «Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту», автором і упорядником якого виступили співробітники музею Мар'яна Мегела та Василь Король.
Доктор Іштван Відо, завідувач відділу нумізматики найкращого в Угорщині Угорського Національного музею, передав цінні каталоги виставок на англійській та угорській мовах, які успішно експонувалися у них протягом останніх трьох років. Серед них каталог «Золото шляхти» із спільної тимчасової виставки Угорського Національного музею, Угорського музею грошей і румунського музею в Мерку'ря Чук. Не менш цікавим є зібрання скарбів угорців Карпатського басейну, а також каталог «Успіхи Угорщини на світових виставках ЕКСПО з 1851 по 2021 роки», чому була присвячена тимчасова музейна експозиція.
Усі отримані видання будуть активно використовуватися у науково-дослідницькій роботі музейних співробітників, зокрема для поглибленого вивчення минулого, культурних надбань країни, для атрибуції музейних предметів при виникненні проблемних питань тощо.
Наталія Сачавська,
завідувач бібліотеки музею
Валерія Русин,
завідувач відділу історії та краєзнавства