Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького відзначив своє 80-річчя. У ці святкові дні успішно відбулася міжнародна науково-практична конференція у музеї, офіційні урочистості, прекрасні концерти, з аншлагом відкрилися нові виставки «Замки Закарпаття» та «Ужгородський замок – знаковий експонат музею». Дарували не тільки ми, але й ми отримали чудові подарунки. Серед них чимало різноманітних музейних видань від наших гостей з України та з-за кордону.
Ярослава Ткачук, очільниця найбільшого на Прикарпатті Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського, яка постійно бере участь у ювілейних заходах до ювілейних народин нашого музею, привітала нас із низкою цінних книг. Саме вона є автором і упорядником проєкту розкішного мистецького видання «Скарби Національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Й. Кобринського. «Шо кому смак – най здоров пакує!» - це один із мудрих висловів з усіх закутків Гуцульщини, якими багата однойменна збірка, де зібрано безліч говірок, прислів'їв гуцулів. Зацікавлять музейників і 2 нариси від їх науковців: один «Історичний нарис про гуцулів» відомого українського етнографа, письменника Софрона Витвицького; другий – біографічний нарис «Йосафат Кобринський. Будитель і будівничий».
Колеги з Львівського історичного музею передали ХХІІ випуск Наукових записок, що побачив світ у квітні 2025 року.
Лариса Кулаковська, кандидат історичних наук, яка представляла на міжнародній науковій конференції Інститут археології Національної академії наук України, подарувала ілюстрований Каталог унікальних експонатів з близько 200 фотографій артефактів з відповідною атрибуцією., що доповнить багату збірку археологічних видань нашої бібліотеки.
Прекрасний альбом-каталог, в якому опубліковані ікони на склі з однойменної виставки «Крихкіші за скло. Народні ікони на склі. Колекція Остапа Лозинського» подарували фахівці з Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові. Тут зібрані ікони на склі другої половини ХІХ ст. з Покуття, Гуцульщини та Буковини. Науковцям, музейникам також буде цікаво ознайомитися із збірником доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції у Львівському скансені «Персоналії. Традиції. Поступ» у 2021 р., де зокрема порушено різні аспекти духовної та матеріальної культури, донині актуальні.
Колеги з ужгородського скансену порадували нас своїм відомим виданням «Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту», автором і упорядником якого виступили співробітники музею Мар'яна Мегела та Василь Король.
Доктор Іштван Відо, завідувач відділу нумізматики найкращого в Угорщині Угорського Національного музею, передав цінні каталоги виставок на англійській та угорській мовах, які успішно експонувалися у них протягом останніх трьох років. Серед них каталог «Золото шляхти» із спільної тимчасової виставки Угорського Національного музею, Угорського музею грошей і румунського музею в Мерку'ря Чук. Не менш цікавим є зібрання скарбів угорців Карпатського басейну, а також каталог «Успіхи Угорщини на світових виставках ЕКСПО з 1851 по 2021 роки», чому була присвячена тимчасова музейна експозиція.
Усі отримані видання будуть активно використовуватися у науково-дослідницькій роботі музейних співробітників, зокрема для поглибленого вивчення минулого, культурних надбань країни, для атрибуції музейних предметів при виникненні проблемних питань тощо.
Наталія Сачавська,
завідувач бібліотеки музею