10 липня 2025 року у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького з ініціативи Науково-освітнього відділу - Надії Роуканич, Іванни Бабинець, Неллі Гасинець та Михайла Лесіва, була проведена тематична екскурсія з нагоди Дня моди, який відзначався 9 липня, під назвою «Еволюція моди Закарпаття: від первісних часів до модерну».
Відвідувачі мали змогу долучитися до безкоштовної екскурсії, яку проводили самі ж співробітники Науково-освітнього відділу. Гості музею мандрували різними епохами – від найдавніших часів до періоду модерну – знайомлячись із тим, як змінювались модні тенденції у нашому краї.
Мода протягом століть відображала соціально-політичне, економічне та культурне становище регіону – усе це нерозривно пов’язано. Вона є віддзеркаленням ментальності, побуту та цінностей народу. Особливо це актуально для Закарпаття – багатонаціонального регіону, на який у різні часи впливали різні держави.
Завдяки цій пізнавальній мандрівці відвідувачі змогли ознайомитися з ключовими рисами культури закарпатців. Екскурсія стала своєрідним дослідженням впливу історичних подій на естетику та зовнішній вигляд жителів краю.
Для наочності в експозиціях було представлено приклади модних тенденцій різних епох: на манекенах, у портретах, газетних і журнальних публікаціях, фотографіях та інших матеріалах.
Щоб створити ефект занурення в атмосферу 1920–1930-х років, екскурсоводи постали перед гостями у тематичних костюмах того часу – з характерними силуетами, аксесуарами, зачісками та популярними принтами міжвоєнного Закарпаття.
З часом сподіваємось, що така екскурсія буде проводитися регулярно і увійде в перелік тематичних екскурсій ЗОКМ ім. Т. Легоцького, адже важливо знайомити туристів із різних регіонів, іноземців і самих закарпатців із багатим колоритом місцевої культури. А мода – один із яскравих ключів до її пізнання у контексті історії.
Тому Відділ науково-освітньої роботи висловлює щирі слова подяки усім гостям, які завітали на екскурсію, а їх, варто відмітити, було не мало, і за всі теплі відгуки від них про саму екскурсію, це сильно надихає до подальшої роботи та втілення нових ідей. А також дякуємо і директорці музею Ользі Шумовській за постійну підтримку нових ідей та експериментів, які дозволяють музею бути по-справжньому «живим» закладом та підносити його на новий рівень.