Єдність заради Криму: день пам'яті і боротьби.

 28 лютого 2025 р. на базі Ужгородського замку відбулася просвітницька лекція для студентів факультету іноземної філології УжНУ до Дня спротиву окупації Криму. Лекторкою виступала Неля Михайлівна Світлик, к.і.н, доцент кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби ФІМВ ДВНЗ «УжНУ».

♻️
Проблематика заходу є надзвичайно актуальною в наш час, коли росія продовжує відкриту збройну агресію проти України. Крим - це невіддільна частина території України у межах її міжнародно-визнаних кордонів. Спікерка добре висвітлила етапи російського вторгнення на територію України, акцентуючи увагу студентів на двох мітингах, які відбулися 26 лютого 2014 року під стінами Верховної Ради АРК. Проукраїнський мітинг був організований Меджлісом кримськотатарського народу, який зібрав до 10 тисяч учасників, проросійський натомість охопив близько 700 осіб. Унаслідок незадовільних заходів безпеки від правоохоронних служб, відбувалися сутички між учасниками мітингів, що призвело до загибелі людей. Неля Михайлівна виокремила 7 пунктів деокупації Криму, які є шляхом до перемоги над російським ворогом. Адже після того як росія розпочала повномасштабне вторгнення у лютому 2022 р. Україна була змушена використовувати шляхи деокупації всіх територій та звільнення громадян, зокрема військовим шляхом. На жаль, як слушно зауважила доповідачка, зараз Крим перетворився у військову базу росії, став своєрідним "живим щитом та гарматним м'ясом" з економічними розрухами.
📜
Пам'ятна дата, яку ми відзначаємо сьогодні в нашому музеї, була прийнята спеціальним указом 26 лютого 2020 року президентом України Володимиром Зеленським. Передусім вона покликала вшанувати мужність й героїзм тих громадян України, які проживали на тимчасово окупованій території - в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, що виступили на підтримку проукраїнського мітингу та територіальної цілісності України. Цей мітинг зміг показати єдність українців, кримських татар та інших національностей. Поки Крим перебуває під окупацією РФ він є постійним джерелом загроз, через окупацію Криму заблоковані Чорне і Азовське море. Звільнити Крим від окупації - буде означати забезпечити нову систему безпеки Азовсько-Чорноморського регіону. Лише завдяки нашій згуртованості та міжнародній підтримці ми зможемо визволити Крим від російських окупантів.
🔰
Від імені дирекції та співробітників ЗОКМ ім. Т. Легоцького висловлюємо подяку Нелі Михайлівні за інформативну лекцію та безпосереднє включення студентів до важливих заходів музею. Сподіваємося, що гасла "Крим - це Україна" будуть не тільки гучними промовами серед населення, а й наближчими реаліями для нашої держави.
Іванна Бабинець,
старший науковий співробітник відділу науково-освітньої роботи.