У рамках міжнародної співпраці музеїів завідувач відділу історії та краєзнавства Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького Валерія Русин 18 березня ц.р. була запрошена на урочисте відкриття тимчасової виставки “Прагнення до святого” у Греко-католицькому музеї у м. Ніредьгаза в Угорщині. Подія присвячена вшануванню пам'яті греко-католицького священника, художника Ласло Пушкаша (1941-2023).
Ласло Пушкаш, народжений в м. Ужгород, у 1960-70-і роки був одіозною фігурою у художньому житті краю. Вивчав не тільки світське мистецтво, але й сакральне, досліджував історію греко-католицької церкви на Закарпатті. Вже проживаючи з родиною в Угорщині, закінчив Римо-католицьку богословську академію імені Петра Пазманя, в 1993 році був рукопокладений на священника Мукачівської греко-католицької єпархії. Був не тільки визначним художником, педагогом, але й багато зробив у справі беатифікації Олександра Хіри, Петра Павла Ороса та інших священномучеників Мукачівської греко-католицької єпархії.
Урочисто звучали церковні хорали у виконанні хору ім. Святого Атанаса протягом усієї церемонії відкриття. Кількість робіт - а це і композиції для мозаїки, ескізи стінних розписів, ікони, оригінальні світські полотна, - вражає. Тому багатогранна творчість Ласло Пушкаша розділена на три частини і представлена на даній виставці у кількох аспектах. На цьому наголосила у своєму вітальному слові куратор виставки – донька Ласло Пушкаша, доктор Янкани Бернадетт Пушкаш, історик мистецтва. Як підкреслила у своєму виступі директор музею доктор Ірен Сабо, для того, щоб мати змогу представити якомога більше робіт, одну з кімнат четвертого поверху Греко-католицького музею, яка функціонувала як склад, навіть переобладнали під виставковий простір.
Одним із особливих експонатів тимчасової виставки є ікона-релікварій із зображенням Блаженного Теодора Ромжі, якому Ласло Пушкаш присвятив не тільки іконописні зображення, але й видання його біографії, яке побачило світ на семи мовах.
На другому поверсі глядачі можуть побачити коротку добірку світських робіт художника. Тут ми споглядаємо мотиви Ужгорода і Закарпаття: Ужгородський замок, Карпати, копиці, народне вбрання. Ласло Пушкаш малював народний костюм, танці, побут Закарпаття, але це не прості сцени з життя. Кожна з них має зміст, дещо критичний до системи, суворий, розписаний відповідно до власних внутрішніх правил, - згадувала на відкритті виставки донька Ласло Пушкаша. У третій частині виставки представлені ікони.
Меморіальна виставка у Греко-католицькому музеї в м. Ніредьгаза діятиме до середини грудня 2025 року.