Запрошуємо 18 травня


 

Рубрика «Мій улюблений експонат» ( до 80-річного ювілею створення музею)

 


Історичний квіз

 1 травня до ЗОКМ ім Т. Легоцького завітали студенти другого курсу ФІМВ УжНУ, спеціальності Середня освіта (Історія), за сприяння та участі Кузьми Вікторії Владиславівни (старший викладач кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби, факультету історії та міжнародних відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»), які взяли участь у заході нового експеремантального формату – історичному квізу, сутність якого полягала в проведенні не просто класичної екскурсії, а в спробі самим студентам намагатися розповісти максимально можливу інформацію про конкретний експонат, експозицію чи її частину, виходячи з пропонованих підказок з боку екскурсовода та тих, які безпосередньо розміщені на предметах. До прикладу, усім відомо, що у дворі Ужгородського замку стоїть велика скульптура Геракла, завданням для студентів тут було, зробити її опис, детально оглянуви саму скульптуру. Відтак, зробивши це, про неї одразу можна сказати кого саме зображає композиція, хто є її автор (на скульптурі є його підпис), якого вона року чи локації (локація та рік також позначені) і т.д., а з доповненням з боку екскурсовода формується повноцінна картина з історії пам’ятки.

Вважаємо, що такий підхід до екскурсії є важливим з декількох причин: по-перше, він дозволяє відвідувачам бути макимально залученими до процесу та взаємодії з екскурсоводом та локаціями музею; по-друге, розвиває «вміння відвідувати музей», що дуже важливо. Адже часто так трапляється, що непідготований гість мало що розуміє зі змісту того, що репрезентує та чи інша експозиція. Хоча «розуміти» експозицію, можна лише звернувши трохи більше уваги на деякі її деталі. І якраз вміння добре «читати» експонати та їх взаємодію в експозиції, дає чітке розуміння того, про що саме її автори намагались розповісти. А окрім того, це ще допомагає і краще запам’ятовувати інформацію.
Якраз такі навички з студентами істориками, ми сьогодні і намагалися «відточити», проводячи захід в такому форматі, і що, як сподіваємось, пригодиться їм і в контексті їх подальшого проходження дисциплін з архівознавства та музеєзнавства.
Тому дякуємо нашим гостям за участь та активність в ході заходу, а також за непідробний інтерес до історичної спадщини Закарпаття. Було надзвичайно приємно провести час в компанії з Вами!
Лесів Михайло,
завідувач відділу науково-освітньої роботи

НАЗУСТРІЧ МІЖНАРОДНОМУ ДНЮ МУЗЕЇВ

 18 травня весь світ об’єднується, щоб відзначити Міжнародний день музеїв. Це день, коли ми можемо заново осмислити роль музеїв у нашому житті, їх внесок у розвиток культури та освіти, а також їхню роль у збереженні спадку минулих поколінь для майбутніх генерацій. Тема цьогорічного Міжнародного дня музеїв: «Майбутнє музеїв у спільнотах, що швидко змінюються», визначена міжнародною радою музеїв ICOM.. Це особливий період для музейників, адже це гарна нагода привернути увагу та заохотити більшу аудиторію до відвідування музеїв. Наукові співробітники Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького теж активно приєдналися до відзначення професійного свята, напрацьовуючи спеціальні програми, екскурсії, науково-популярні лекції, майстер-класи та інтерактивні заходи.

1 травня, напередодні музейного свята, за ініціативи відділу документів іноземними мовами ЗОУНБ ім. Ф. Потушняка (завідувач Єва Слуцька), відбулася спільна з нашим музеєм культурно-просвітницька акція. «Історія під склом: музейні колекції як джерело натхнення та знань» - з такою лекцією для учнів 5-8-их класів та вчителів Холмківської гімназії виступила завідувач відділу історії та краєзнавства Валерія Русин. Присутні уважно слухали історію створення різних музеїв, зокрема і краєзнавчого в Ужгороді, процес формування музейних колекцій, побудови експозицій і виставок, чому експонати зберігаються у вітринах, чому вони потребують спеціальні міри захисту, як створюється їх легенда.
Музеї — це не лише простори для збереження спадщини, вони активно підтримують сталий розвиток громади. Виступаюча наголосила, що важливим у роботі нашого закладу, є освітні програми природознавчого характеру, історичного, культурологічного, пам'ятко-охоронного, що також сприяє зміцненню суспільства. Подив та інтерес викликала і розповідь, як обласний краєзнавчий музей креативно впроваджує новітні технології у своїй діяльності, тим самим підвищуючи доступність закладу для усіх.
Такі заходи за участі підростаючого покоління – чудовий спосіб залучити його до пізнання минулого, щоб спонукати до змін майбутнього.
Валерія Русин,
завідувач відділу історії та краєзнавства

Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення зареєстровано «Науковий вісник Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Т. Легоцького»

 1травня 2025 року уповноважений представник Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького старший науковий співробітник відділу історії та краєзнавства Маріан Токар взяв участь у засіданні Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення щодо реєстрації журналу «Науковий вісник Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Т. Легоцького» у сфері друкованих медіа.

Ця процедура є вимогою відповідно до Закону України «Про засоби масової інформації» та доброю нагодою відсвяткувати 80-річчя музею виданням нового випуску наукового збірника, який разом наповнювати матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Музей як осередок збереження історико-культурної спадщини Карпатського регіону». Згаданий ювілейний науковий захід пройде 19 червня в приміщенні ЗОКМ ім. Т. Легоцького в затишному Ужгородському замку за співорганізації Закарпатської обласної ради, департаменту культури, управління туризму та курортів Закарпатської обласної військової адміністрації, факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету як один із святкових заходів до цієї події.
Члени Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення однолосно проголосували за реєстрацію видання й отримали відповідний ідентифікатор у реєстрі.
Принагідно повідомляємо, що до 2018 року журнал виходив під назвою «Науковий збірник Закарпатського краєзнавчого музею». За період 1996 – 2022 року побачив світ 21 випуск. Відтак цього ювілейного для музею року вийде з друку 22-й номер наукового журналу вже як зареєстроване українським законодавством чергове видання. Станом на 1 травня вже подано понад півсотні заявки на участь у ювілейній конференції. Прийом заявок ще до 9 травня, тож ми чекаємо бажаючих приєднатися до нас із нагоди музейного ювілею й охочих опублікувати в наших журналах свої наукові матеріали.
Адміністрація музею

«Історія і пісня в одному пориві»

 Сьогодні, 30 квітня, під кінець насиченого кращими подіями, для нашого музею дня, до нас з приємним візитом завітали артисти Академічного ансамблю пісні і танцю Національної гвардії України, на чолі з художнім керівником ансамблю – полковником Іваном Мельником.

Гості особисто вітали директорка та співробітники музею, які згодом провели для них невелику оглядову екскурсію, в ході якої вони ознайомилися з ключовими моментами з історії.Ужгородського замку та Закарпатської області. Варто відмітити, що екскурсія була не класичною, а такою, що наповнена живим спілкуванням, частиною запитань, жартами та атмосферою дружелюбності. Тому, було підкреслено, що наші гості дійсно зацікавилися, як історією Закарпаття, так і самим музеєм, різні локації якого постійно привертали увагу всіх. Під кінець екскурсії, гості, будучи артистами, навіть виконали одну українську пісню у внутрішньому дворику палацу замку, де, як відомо, чудова акустика, яка на кілька хвилин занурила середньовічні стіни замку, в атмосферу меланхолії та творчого духу нашого народу. Вважаємо таке дійство чудовим прикладом обміну культурними особливостями різних регіонів нашої країни, що демонструє її єдність та багатство спадщини.
Тому дякуємо всім за візит та неодмінно, будемо чекати наших гостей знову в стінах Ужгородського замку, для зміцнення міжрегіонального діалогу, укріплення національної єдності нашої країни та подальшої плідної співпраці на культурній ниві.
Лесів Михайло, завідувач відділу науково-освітньої роботи

Гості, що надихають

 Нещодавно наш музей підписав договір про співпрацю з Ужанським національним природним парком і сьогодні в рамках співпраці з музеєм завітали заступник директора з наукової роботи Олександр Ярош, місткіня Євглетта Штогрин та науковець Андрій Пейс. Пані Євглетта досліджує метеорит «Княгиня» і є куратором проекту «Громовий камінь», пан Андрій – спеціаліст із збереження культурної спадщини та оцифрування архівів. Гості обговорили свої ідеї з директоркоюмузею Ольгою Шумовською та завідувачкою сектору природи Русланою Джахман з приводу того, як найкраще показати історію падіння метеориту в експозиції «Природа Закарпаття».

Євглетта Штерн вже багато років живе у Відні і займається створенням продукту віртуальної реальності, а пан Андрей зараз займається оцифруванням експонатів музеїв Мальти. При спілкуванні з паном Андреєм музейники з'ясували, що проблеми музеїв одинакові: недостатньо інформації про експонати, неправильні описи тощо.
Після знайомства Ольга Юріївна провела екскурсію по двору Ужгородського замку, а Руслана Василівна по експозиції «Природа Закарпаття». Гості відзначили, що музей дуже цікавий і багатий на експонати. Пані Євглетта, як професіонал відмітила також інфо-бокс та інтерактивну книгу «Королевське Євангеліє».
Спілкування з гостей проходило в дуже теплій атмосфері і сподіваємося на те, що в майбутньому в нашому музеї ми представляємо цікавий продукт для наших відвідувачів.
Руслана Джахман,
завідувач сектору природи

Персональна виставка заслуженого художника України Василя Вовчка «Весняні мелодії»(відео)


 

Персональна виставка заслуженого художника України Василя Вовчка «Весняні мелодії»

 Однією з яскравих подій, 30 квітня в Закарпатському ОКМ ім. Т. Легоцького, стало відкриття персональної виставки Заслуженого художника України Василя Вовчка «Весняні мелодії». З приватними словами виступили директорка музею Ольга Шумовська, заступник директора Департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласна військова адміністрація Віктор Кравчук, Народнийхудожник України, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України Борис Кузьма, мистецтвознавець, дослідник дерев’яних церков Закарпаття Михайло Сирохман та голова Закарпатської обласної профспілкової організації працівників культури Наталія Товтин. Про виставку, творчість та багатолітню співпрацю Василя Вовчка та музею розповіли співробітники музею, співорганізатори виставки Лариса Ганусинець та Михайло Джахман. З чудовим музичним привітанням виступили вихованці Ужгородської школи мистецтв Анастасія Гриневич (флейта) та Віктор Монинець (кларнет).

Народився Василь Іванович у мальовничому закарпатському селі Н. Бистрий 29 квітня 1959 року, закінчив художньо-географічний факультет Одеського державного педагогічного інституту ім. К. д. Ушинського у 1980 р. З 1987 р. і понині працює викладачем Ужгородської дитячої школи мистецтв, голова секції живопису Національної спілки художників України, член Національної спілки художників України, лауреат багатьох премій.
Василь Вовчок учасник багатьох міжнародних пленерів. Простежуючи нині мистецький шлях художника відзначимо, що на ньому не зустрічаємо ні самоповторів, ні спадків творчої напруги, але натомість – постійне розширення інтересів та зростання майстерності. У полотнах, що їх Вовчок творить на пленерах, створений нашвидкоруч етюд часом набуває характерних ознак завершеної роботи, які картини починають оживати, жити самостійним життям від перших років.
Сьогодні на виставці митець презентував чудові яскраві полотна: весняні краєвиди нашого краю та натюрморти. Музеї вдячні за багаторічну співпрацю і вітають мить з відкриттям виставки та днем ​​народження. Виставка буде діяти протягом двох тижнів.
Лариса Ганусинець,
провідний науковий співробітник
відділу новітньої історії, Меморіальний музей-кімнати А. Волошина

Запрошуємо 18 травня

 







У нашому музеї — нова фотозона!

 Відтепер у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького можна зробити атмосферне фото в стилі старовинної кав'ярні. Стил із мереживною серветкою, поличка з посудом, декоративне вікно з видом на музейний парк — усе створено для того, щоб відвідувачі не тільки дізналися про історію, а й проживали її в моменті.

Фотозона розміщена в музейному коридорі — вона доступна для всіх, хто отримав доступ. Приходьте, щоб зазирнути вминуле крізь вікно емоцій та зробити фото на згадку!
Це ще один спосіб відчути музей як простір, де історія й сьогодення переплітаються.
Адміністрація музею

Нове надходження до музейної колекції!

 Наш музей отримав чудовий подарунок — реконструкцію міського вбрання середньовічної епохи.

Реконструкцію виконано:
-Харченко Олеся Володимирівна (Запорізька область, с. Мала Токмачка)
- Гноїнський Роман Вікторович (м. Запоріжжя)
Безпосередньо нам вбрання подарували:
- Полажинець Василь
- Вітерець Вероніка
Це вбрання буде представлено в новій експозиції, відкриття якої вже незаплановано в нашій музеї. Завдяки таким автентичним експонатам відвідувачі допоможуть ближче відчути атмосферу життя містян середньовічного періоду.
Щиро дякуємо майстрам за їхню роботу і нашим благодійникам за цінний дарунок!
Стежте за нашими новинами — попереду багато цікавого!
Адміністрація музею


Рубрика «Мій улюблений експонат» ( до 80-річного ювілею створення музею)