У 2023 році Верховна Рада законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років» встановила 8 травня як день пам’яті та перемоги – єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом на знак солідарності з Європою в пам’яті про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним є також символ пам’яті про Другу світову війну – квітка маку. Україна долучилася до традиціївідзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. У День пам'яті та перемоги Україна традиційно вшановує загиблих у Другій світовій війні, висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, вчить пам'ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої та найжорстокішої в історії людства війни. У цій війні Україна втратила понад 8 мільйонів життів людей, які проживали на наших етнічних землях. В цілому Другий світ зібрав життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу.
«Пам’ятаємо! Перемагаємо!... В безжальних жорнах війни»
Українські землі передні війни перебували в складі різних держав: СРСР, Польщі, Румунії та Чехословацької республіки. Українська земля стала одним із основних плацдармів бойових дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву. Друга світова війна для України не обмежувалася військовими діями та окупацією території. Українці брали участь у військових операціях на різних фронтах. Слідкуйте за голосуванням поза межами самих українців у розгром нацизму і згадуйте як про військовослужбовців Червоної армії (близько напівмиллиона), вояків УПА (понад 100 тисяч), так і про тих українців і вихідців з України, які перебували у військових з'єднаннях інших держав: Польщі (120 тисяч у 1939 році), США (до 80 тисяч у 1945 році), Канади (до 45 тисяч у 1945), Франції (до п'яти тисяч у 1940 році), Чехословаччини (до 70% Першого Чехословацького корпусу становили закарпатці).
В експозиції Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького «Закарпаття в роки ІІ світової війни» окремий розділ приурочених вшанування пам’яті про загиблих закарпатців у чорних ця жахливої за масштабами війни. Серед експонатів є «Книга скорботи України»… На її сторінках виявлено прізвища закарпатців, які стали жертвами Другої світової війни. Трагічно склалися долі багатьох наших країв. Вони вимушено брали участь у бойових діях різних армій. також в угорській (німецькій) та чехословацькій і радянській, які воювали між собою. Багато закарпатців загинуло в боях у складі угорської армії, яка на стороні гітлерівців воювала в 1941 – 1945 роках. І це не їхня провина, це їхня біда. Вони були насильно мобілізовані і змушені воювати за чужі інтереси. Тисячі краї були залучені для будівництва укріплень та примусових робіт. Частина з ними там і загинули. Серед закатованих та розстріляних були і закарпатці – активні діячі Карпатської Січі. В роки Другої світової війни жорстоких репресій відзнало єврейське населення Закарпаття. За офіційними даними понад 85 тис. євреїв загинуло в таборах.
Сьогодні українці зі зброєю в руках захищають не тільки себе, а всі країни Європи від російської експансії і дають шанс на побудову більш тривкого світу Від самого початку війни жертвами російських авіаударів стали передусім мирні українські міста та села, інфраструктура та енергетика Географія ударів охопила всі регіони України. Російські війська руйнують не лише аеродроми, військові частини, нафтобази, але й житлові споруди, пологові будинки, лікарні, дитячі садки, школи тощо. Сьогодні Україна продовжує російську збройну агресію завдяки зусиллям на військовому, дипломатичному, інформаційному фронтах, а також потужній міжнародній допомозі. Держава-агресор використовує перемогу в Другій світовій війні і свою нібито «виключну роль» в ній як індульгенцією на вчинення масових злочинів в Україні – проти військовополонених і цивільних.