Подарунок від партнерів

  Саме напередодні свята – Всеукраїнського дня працівників культури та аматорів народного мистецтва Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького отримав чудовий подарунок від своїх закордонних колег з Греко-католицького музею у м. Ніредьгаза. Йдеться про чималу кількість вартісної і якісної наукової релігійної літератури.

Collectanea Athanasiana — це серія наукових книг, видана греко-католицькою колегією релігієзнавства св. Атанасія в Угорщині. Серія була заснована в 2008 році двома професорами Греко-католицького богословського коледжу св. Атанасія, каноніком Петером Сабо та церковним істориком Томашем Вегшео, з метою розширення інструментарію публікацій закладу та забезпечення єдиних формальних рамок для публікацій різних жанрів в окремих сферах східних сакральних наук. Серед публікацій 6 томів із серії «Джерела для історії угорських греко-католиків», 9 видань «Джерела для історії греко-католицьких парафій в Угорщині» з компенсаційним переписом і парафіяльними поселювальними документами Мукачівської греко-католицької єпархії у XVIII ст., книгу Іштвана Баана: «Листи Джованні Джузеппе де Камеліса, грецького місіонера та єпископа Мункача (1689-1706)», «Шематизм Мукачівської єпархії, створений у 1775 р.»,. студії Ференца Молнара «Мукачівська єпархія у 1848-49 роках. Дослідження та хронологія», Іштвана Мороші «…князь Мукачівської єпархії…» Дослідження та джерела для вивчення діяльності мукачівського єпископа Юлія Фірцака», дослідження Корнел Надь «Все почалося з Лемберга… Зародження Вірменської Католицької церкви», репринтне видання брошури Михайла Ольшавського «Начало письмен дітям к наставленію на латинськом язике. 1746 р.».
У 2023 р. побачило світ скрупульозне дослідження Аттіли Бода та Ласло Сегі «Студенти Ужгородської греко-католицької семінарії. 1778-1852», що також є цінним джерелом для подальшого дослідження даної теми.
Книги історико-релігійної тематики доповнено виданнями художньо-мистецького характеру із серії «Мистецтво та репрезентація». В першу чергу, це вагомі дослідження Сільвестра Тердіка «Греко-католицькі єпископські центри в Угорщині у XVIII ст.» та «Малярство у Мукачівській єпархії у ХІХ ст.», каталог ікон і картин на 63 аркушах «Колекція греко-католицького мистецтва», складений Бернадетт Пушкаш та розкішну монографію – каталог Б. Пушкаш «Ласло Пушкаш. Прагнення до святого» - про життя і творчість однієї з найвизначніших постатей угорського сакрального мистецтва, греко-католицького священника. уроженця Ужгорода.
Цей жест свідчить, що культура не має кордонів, а наше творче співробітництво з Греко-католицьким музеєм м. Ніредьгаза активно продовжуватиметься і надалі у різних напрямках музейної діяльності, адже у всіх нас одна мета – зберігати і популяризувати культурні надбання наших народів.
Наукові співробітники на чолі з директором Ольгою Шумовською щиро вдячні за підтримку та увагу до нашого музею, адже дарування книг – це надійне джерело поповнення фонду і музейної бібліотеки. Ці видання обов’язково стануть у нагоді науковцям нашого закладу.
Валерія Русин,
завідувач відділу історії та краєзнавства