«Інформаційна безпека і медіаграмотність у ХХІ столітті: виклики і рішення»

 29 листопада, напередодні міжнародного Дня захисту інфрмації, ЗОКМ ім. Т. Легоцького виступив платформою для проведення науково-просвітницького заходу в змішаному форматі, під назвою «Інформаційна безпека і медіаграмотність у ХХІ столітті: виклики і рішення».

Сьогодні ми живемо в епоху інформаційних технологій. Інтернет став невіддільною частиною нашого життя: ми працюємо, спілкуємося, вчимося, купуємо й навіть відпочиваємо в мережі. Але разом із цими можливостями зростає і небезпека — кіберзлочинність, фейкові новини, маніпуляція даними. Тому тема інформаційної безпеки та медіаграмотності надзвичайно актуальна.
Проблематику цієї теми ми сьогодні обговорювали зі студентами магістрантами кафедри журналістики УжНУ, котрі, при допомозі відео-зв’язку, представили свої напрацювання в рамках курсу "Методика викладання медіаграмотності". Були озвучені доповіді на такі теми: 1. Критичне мислення в епоху інформаційного перевантаження (Антон Сіренко, магістрант, кореспондент каналу "Суспільне Дніпро") 2. Фактчекінг як інструмент протидії дезінформації (Мирослав Лисович, магістрант) 3. Проблеми поширення ідеології «руского міра» в українському та світовому інфопросторі (Дмитро Воробйов, магістрант) 4. Маніпуляції в матеріалах про ядерні погрози Росії (на прикладі "The New York Times") - Катерина Ляшенко, магістрантка).
Всі доповіді супроводжувались жвавими дискусіями за участі всіх присутніх, що і не дивно, адже інформаційна безпека та медіаграмотність — це не лише особистий вибір, а й наша спільна відповідальність. Навчаючи цьому дітей, допомагаючи старшим членам родини й обмінюючись знаннями з друзями, ми створюємо більш безпечне та усвідомлене суспільство. Саме тому, вважаємо проведення подібних заходів надзвичайно важливими в контексті нашого сьогодення.
Від імені дирекції та співробітників ЗОКМ ім. Т. Легоцького, висловлюємо щиру вдячність всім учасникам дійства, зокрема кафедрі журналістики УжНУ і безпосередньо Соломіну Євгену Олексійовичу – завідувачу кафедри, Бедзілі Юрію Михайловичу – професору кафедри журналістики, декану філологічного факультету, і Наталії Толочко – доцентці кафедри журналістики, які разом зі своїми вихованцями взяли участь в заході та активно долучались до обговрень теми. Окрема вдячність присутнім на заході студентам і медійникам, що стали не менш активними гостями. Ну і, звісно ж, дякуємо нашим спікерам, котрі при допозі Інтернету, змогли долучитись до нас з різних куточків України (Львів, Дніпро, Краматорськ, Херсон).
Наш музей готовий і надалі виступати платформою для проведення подібних заходів, а також для активної співпряці, задля популяризації такої благордної справи.
Пам’ятаймо, що інформація — це не просто набір фактів чи даних. Це інструмент, який може будувати, але й руйнувати, надихати, але й вводити в оману. Тільки розвиваючи критичне мислення, дотримуючись правил безпеки та навчуючи цьому інших, ми зможемо створити безпечне та гармонійне цифрове середовище.
Інформація — це сила, але лише тоді, коли ми вміємо правильно нею користуватися й захищати себе.
Лесів Михайло,
старший науковий співробітник відділу науково-освітньої роботи та промоції.