11 лютого 2025 року в ЗОКМ ім. Т. Легоцького відбувся особливий захід – круглий стіл до міжнародного Дня жінок і дівчат у науці, як провідна музейна і культурна установа Закарпатської області, вважає за необхідне висвітлення і популяризацію, в тому числі і таких аспектів нашої культури, як гендерні установки суспільства, роль видатних жінок України та світу зі сфери науки минулого та сучасності, різні приклади з історії боротьби за права жінок, в тому числі на Закарпатті тощо. Всі ці теми, не дивлячись на їх важливість для нашого соціуму, довгий час залишались і залишаються, мало дослідженими і доволі мало представленими в суспільних обговореннях.
Саме тому, задля сприяння швидшій побудові свідомого громадянського суспільства європейських цінностей, наш музей повважав за чудову ідею проведення саме такого заходу, щоб долучитися до популяризації тематики гендерної рівності і подолання різних стереотипів.
Допомогли нам в цій справі сьогодні видатні жінки своє справи, серед яких:
- КОЛОДІЙ Маріанна Михайлівна - Керівниця Центру гендерної освіти при Ужгородському національному університеті. Голова Мережі "Жіноче намисто Закарпаття";
- МЕЛЕГАНИЧ Ганна Ігорівна - Кандидатка політ. наук, доцентка кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій ФІМВ УжНУ, директорка Ресурсного Центру зі сталого розвитку ДВНЗ УЖНУ, керівниця ГО "Мегасоціум";
- МЕНДЖУЛ Марія Василівна - Докторка юридичних наук, професорка кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ УЖНУ;
- БУЛЕЦА Сібілла Богданівна – докторка юрдичних наук, професорка, завідувачка кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ УжНУ
- НАДЬОН Вікторія Валентинівна - Докторка юридичних наук, професорка Хакрівського національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.
Окрім того за сприяння Мережі «Жіноче намисто Закарпаття» та ГО «Мегасоціум» в Ужгородському замку організована і тимчасова виставка «Потрети Жіночого намиста Закарпаття» з представленням Добірки
банерів з описом кращих практик роботи жіночих/феміністичних організацій, ініціатив жінок-лідерок минулого та сучасності, які сприяли позитивним системним змінам у громадах краю, та банери про історію жіночого руху на території Закарпатської області. Виставка триватиме до 17 лютого, тому встигніть оглянути її.
Проведення подібних заходів, як сьогоднішній круглий стіл, є вкрай важливим для формування свідомого, демократичного суспільства, де кожен має рівні можливості для розвитку та самореалізації. Популяризація внеску жінок у науку, право, освіту та суспільні процеси допомагає не лише висвітлювати їхні досягнення, а й руйнувати стереотипи, які, на жаль, ще існують у нашому соціумі.
Гендерна рівність – це не лише питання соціальної справедливості, а й важлива складова сталого розвитку, адже суспільство, в якому кожен має рівні права та можливості, є більш гармонійним, успішним і прогресивним. Саме такі ініціативи, як цей круглий стіл та виставка «Портрети Жіночого намиста Закарпаття», сприяють формуванню нової культури рівноправ’я, що ґрунтується на європейських цінностях.
Ми щиро дякуємо всім спікерам та учасникам, які долучилися до обговорення, поділилися своїм досвідом, знаннями та історіями. Ваша робота є надзвичайно важливою для суспільного прогресу. Окрема подяка організаціям «Жіноче намисто Закарпаття» та ГО «Мегасоціум» за активну підтримку та сприяння реалізації таких ініціатив.
Наш музей і надалі залишається відкритим до співпраці та підтримки подібних заходів. Разом ми будуємо майбутнє, у якому кожна людина, незалежно від статі, матиме можливість реалізувати свій потенціал на благо суспільства.