День Єднання – молоде свято, яке хоч не має багаторічних сформованих традицій, однак містить в собі глибокий сенс – показати цілому світу, що Україна – це єдина, вільна та незалежна держава, яка вистоїть у найважчі часи, незважаючи на труднощі.
Все розпочалося з попереджень американської та західноєвропейської розвідки про можливе повномасштабне вторгнення росії на територію України. Для зменшення хвилювання та психологічного тиску серед населення Президент України В. Зеленський спеціальним Указом від 14 лютого 2022 р. «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» проголосив 16 лютого Днем Єднання. «Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем Єднання», – висловився тоді Глава Держави. Відтоді й почали святкувати День Єднання 16 лютого, що спочатку з’явилося на тлі військової загрози зі сторони Російської Федерації. Цього дня згідно з установою на всіх будинках та спорудах населених пунктів піднімали Державний Прапор України та виконували Гімн України о 10.00. Закордонні дипломатичні установи України в державах перебування мали організувати заходи для підтримки іміджу України на міжнародній арені. Тим часом, на всіх загальнонаціональних каналах показували привітання президента В. Зеленського, міністра оборони О. Резнікова та інших чиновників. У перервах між зверненнями представників влади на телебаченні демонстрували відеоопитування з різних міст України.
Зокрема, 16 лютого 2022 р. в Києві на стадіоні «Олімпійський» учасниками акції було розгорнуто державний прапор довжиною у двісті метрів, а згодом аналогічний прапор з’явився в Сєвєродонецьку. Люди раділи мирному небу, вивішували державні прапори в містах і селах та виступали з гаслами «Молімось за нашу Україну!», «Єдність понад усе!». Д. Кулинич, методист Палацу дітей та юнацтва Печерського район, стверджував, що єдність має бути кожного дня, а не лише 16 лютого, проте, саме в цей день вони з колегами долучилися до відзначення свята.
У лютому 2022 р. Потяг Єднання простягнувся з Ужгорода до Маріуполя. Учасники Потягу Єднання проїхали 12 областей України, після чого ствердно заявили: «Схід і Захід – разом!». Уже в вдруге цей Потяг Єднання вирушив із Закарпаття до Краматорська, який зустріли на Донеччині українські воїни, що отримали листівки та вітальні звернення від співгромадян з всієї держави. У Донецькій області в різних містах та містечках День Єднання 16 лютого відзначали масовими патріотичними заходами. У флешмобі «Коло єднання» біля найбільшого на Донеччині Державного Прапора України у Краматорську в парку «Ювілейний» взяли участь тисячі людей. Окрім цього, до акції долучилися представники органів державної і місцевої влади, військовослужбовці та командування ООС. «Єдність – наше головне знаряддя опору російській агресії. Ми сильні, бо ми – єдині, і ми переможемо!» – висловилися учасники флешмобу. У Дніпрі під час святкування все місто було перефарбовано у синьо-жовті кольори, а державний прапор піднято на площах, будівельних майданчиках, лікарнях, школах, дитсадках та маршрутках. Біля міської ради та історичного музею також проводили тематичні флешмоби та співали гімн України. У Бердянську та Генічеську відбулася урочиста хода, яка супроводжувалася грою оркестру. У Херсоні ж почесне право підняття державного прапора під час урочистої церемонії надали військовослужбовцям військової частини 3056 Національної гвардії України. Відтак, владою було організовано ряд святкових поїздок містами України, наприклад, В. Зеленський привітав українських воїнів з Днем Єднання під час відвідування Рівненської області.
Узагальному День Єднання складається з трьох основних аспектів:
- патріотизму і згуртованості незалежно від регіону чи мови спілкування;
- підтримки армії, яка захищає нашу незалежність та майбутнє;
- культурної ідентичності, яка полягає у проведенню просвітницьких заходів, що допоможуть зберегти українські традиції.
Питання солідарності української нації є не менш актуальним для сьогодення, коли збройні сили України відважно борються з російським ворогом, показуючи силу та стійкість українців перед сучасними загрозами. Щороку це свято набуває все більшого масштабу, що прокладає шлях до нашої перемоги над російськими окупантами. Тож, нехай всі причетні до свята Дня Єднання України: військовослужбовці, медики, волонтери та просте цивільне населення, у цей день з’єднаються силою патріотичного духу і вкотре покажуть, що ми незламні!
Вітаємо Вас з Днем Єднання! Слава Україні!
Бабинець Іванна,
старший науковий співробітник
відділу науково-освітньої роботи
Список використаних джерел та літератури:
1. Зайцева О. День єднання 2024: історія свята напередодні війни та красиві привітання. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.unian.ua/.../den-yednannya-2023-data-ta... (Дата звернення: 11.02.2025)
2. Крючкова Ю. День єднання в Україні: пафосна радянщина у боротьбі за рейтинги чи згуртування людей? [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/.../den.../31707047.html (Дата звернення: 11.02.2025)
3. Лотошников О. 16 лютого в Україні відзначають День єднання: історія та особливості святкування. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://opentv.media/.../16-lyutogo-v-ukrayini... (Дата звернення: 11.02.2025)
4. Рокицька В. День єднання 2025: історія свята й значення для кожного українця. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.kyivpost.com/uk/post/46862 (Дата звернення: 11.02.2025)
5. Свєженцев М., Кінша Д. 16 лютого — День єднання України. Як відзначають нове свято у Києві. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://suspilne.media/207506-den-ednanna-ak-vidznacaut.../ (Дата звернення: 11.02.2025)
6. Янковський О. Чи об’єднало українців нове свято від Зеленського? [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/.../novyny.../31707136.html (Дата звернення: 11.02.2025)
7. 16 лютого 2022 року в Україні було проголошено День Єднання. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://dn.gov.ua/.../16-lyutogo-2022-roku-v-ukrayini... (Дата звернення: 11.02.2025)