Лекція студентів істориків на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності»

 22 квітня, на запрошення Кузьми Вікторії Владиславівни (старший викладач кафедри Античності, Середньовіччя та історії України домодерної доби, факультету історії та міжнародних відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»), завідувач відділу науково-освітної роботи Лесів Михайло, мав змогу прочитати лекцію для здобувачів освіти першого курсу другого (магістерського) рівня, спеціальності Історія та археологія ФІМВ, УжНУ, на тему «Наукові дослідження в екскурсійній діяльності».

В ході лекції розглядаися надзвичайно важливі та цікаві питання зі сфери екскурсійної діяльності, зокрема:
1. Наукове обґрунтування екскурсійної діяльності;
2. Методика створення екскурсій;
3. Адаптація екскурсій для різних аудиторій;
4. Інновації в екскурсійній діяльності;
5. Розробка інтерактивних екскурсій;
6. Створення авторський екскурсій.
Окрім цих пунктів також звернули увагу на інші важливі, пов’язані з екскурсійною діяльністю, теми, а саме на роль експозиційної діяльності в контексті підготовки текстів екскурсій, адже в музейній діяльності всі ці процеси часто взаємопов’язані між собою.
Окремо розглянули постять самого екскурсовода, позаяк часто саме особисті якості людини, яка проводить екскурсію, її вміння комунікувати з аудиторію, аналізувати її вподобання, зацікавленість в умовній темі та вміння все якісно доносити до відвідувачів, є важливою складовою надання якісних екскурсійних послуг. Додатково обговорили певні теоретичні та практичні аспекти в підготовці та проведенні екскурсій, що не менш важливо, адже часто так трапляється, що теорія та практика, явища відмінні між собою, особливості чого і були озвучені студентам.
Також, не менш важливим питанням виявилось і готовність та вміння екскурсовода, вносити певні корективи в «готовий продукт» екскурсії, причому в режимі реального часу, потреба в чому може часто виникати через різні фактори – відвідувачів, додаткові дослідження умовної теми, що показують потребу в пеереробці чи допрацюванні матеріалів, або навіть прості природні чинники – падає дощ, доводиться змінювати маршрут, якщо того бажають відвідувачі і т.д.
Надважливим було і питання про мету надання екскурсійних послуг та роботи музею в цілому, зокрема зупинилися на дуже цікавих запитаннях Поля Валері, який часто відвідуючи музеї, в 1929 році ставить собі питання про те, для чого він ходить до музею? Для того щоб бути обізнаним? Для того щоб відпочити і розважитись? Чи це його обов’язок? На таких важливих і, не рідко, дискусійних питаннях додатково акцентували увагу, адже саме від якісно поставленої мети, як відомо, залежить і кінцевий результат. Комплекс цих та багатьох інших питань і склав основу нинішньої нашої лекції.
Маємо сподівання на те, що лекція для студентів виявилась цікавою, а головне, корисною та пізнавальною. Адже запрошення на лекцію було прийняте з радістю, за що висловлюємо вдячність пані Вікторії Кузьмі та всім студентам, а також будемо сподіватись на подальшу плідну співпрацю!
Лесів Михайло,
завідувач відділу наукоо-освітньої роботи та промоції