Церковне мистецтво Закарпаття: мистецтвознавча лекція в Ужгородському замку

 16 квітня о 16:00 в стінах Каплиці Ужгородського замку відбувся надзвичайно цікавий та пізнавальний захід – лекція від в.о. ректора Закарпатської академії мистецтв, доктора мистецтвознавства Михайла Васильовича Приймича на тему «Церковне мистецтво Закарпаття».

Захід зібрав шанувальників історії, мистецтва та культури, які мали можливість зануритися у багатогранний світ церковної спадщини Закарпаття. Михайло Приймич розпочав з важливих понять в контексті належного сприйняття сакрального мистецтва, зокрема з понятть «мистецтво», «образ» та ін., які допомагають глибше розуміти зміст того, що супроводжувало і супроводжує людину на протязі її життя, тобто виявів абстрактного мислення, думок про високе, духовне і надфізичне/матеріальне. Далі мова йшла про власне, особливості формування стилістичних напрямів у церковному малярстві, іконопису регіону, з акцентом уваги на унікальному поєднанні місцевих традицій і європейських впливів. Зокрема, лектор змістовно та переконливо висвітлює витоки й еволюцію церковного мистецтва на Закарпатті в контексті загальноєвропейських художніх процесів, особливо XVIII століття і як розвиток місцевої традиції церковного живопису, став фундаментом для формування самобутньої образотворчої школи Закарпаття, яка набула особливого розквіту у ХХ столітті. Такий підхід дозволяє розглянути внесок у сакральне мистецтво регіону таких видатних митців, як Адальберт Ерделі та Йосип Бокшай, під новим кутом зору.
Лекція супроводжувалась мультимедійною презентацією, що дало змогу учасникам наочно ознайомитись з визначними зразками сакрального мистецтва.
Такі заходи мають глибоке значення для сучасного суспільства. Вони не лише відкривають перед слухачами надзвичайно багатий і маловідомий світ сакрального мистецтва Закарпаття, але й виконують важливу місію збереження культурної пам’яті. Також вони допомагають відчути живий зв’язок із минулим, глибше зрозуміти джерела духовності та мистецького бачення наших предків. Водночас вони мають потужний освітній потенціал - сприяють популяризації наукових знань, роблять їх доступними й захопливими для ширшої аудиторії. Це особливо важливо в умовах, коли інтерес до духовної культури часто відступає перед швидкоплинними сучасними тенденціями.
Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького висловлює щиру подяку професору Михайлу Приймичу за змістовну та натхненну лекцію, а також усім учасникам за активну участь та інтерес до духовної та культурної спадщини нашого краю.
Лесів М.,
завідувач відділу науково-освітньої роботи ЗОКМ ім. Т. Легоцького.