Квітень – один із найбагатших на екологічні дати. Саме в цей місяць в Україні відзначають День довкілля, День Землі, День кажена… 15 квітня у Міжнародний день екологічних знань на першому поверсі Ужгородського замку відкрили виставку «Дивовижний світ плазунів». Ця вразлива група займається своїм місцем у довкіллі і успішно виконує певну роль у ланцюгу живлення. Через зовнішній вигляд вони чи не найбільше потерпають відлюдини, тож інформація про них є дуже актуальною.
Виставка створена з ініціативи Інституту еколого-релігійних студій у рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку в Карпатах. Збереження вразливих видів під час війни», що реалізується у співпраці Інституту еколого-релігійних студій (IERS) (керівник Олександр Бокотей) Союзу охорони природи та біорізноманіття Німеччини (NABU Bundesverband, NABU International) за підтримки VGP Foundation, координатора проекту Наталії Куля (IERS), керівника проекту Івана Тимофєєва (NABU). Вона складається з 13 великих банерів, на яких представлені цікаві факти про рептилій: від їх походження до проблеми сьогодення і протягом двох тижнів відвідувачі музею зможуть отримати додаткові знання про змій, ящірок та черепах.
Виставка відкрила завідувачка відділу історії та краєзнавства Валерія Русин. Вона подякувала колегам з Інституту еколого-релігійних студій за співпрацю і нагадала про те, що це вже третя виставка в музеї за їхню участь. У 2021 році вони презентували «Повітряні акробати ночі» (про кажанів), а в 2022 році – «Крилаті вісники волі» (про птахів). Про сам проект розповіла його координатор Наталія Куля, а про художнє оформлення та дизайн – Емілія Сливчук. Виставка представляє серію інфографічних банерів, на яких вона разом зі своїми студентами використовувала графіки, зображення та піктограми. Наукову інформацію до виставки підбирала наукова співробітниця Ужанського національного парку Неля Коваль. Вона теж поділилася своїми враженнями від роботи над виставкою. За її словами, чим більше вона занурювалася у світ плазунів, тим більше він став для неї цікавішим. На завершення завідувачки сектору природи Руслана Джахман подякувала всім присутнім і, в першу чергу, військам ЗСУ за можливість працювати, і попросила також зануритися у світ плазунів, щоб знайти відповіді на всі свої запитання. Ви також маєте можливість відвідати Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького і побачити виставку, яка буде діяти протягом двох тижнів, і, можливо, вона допоможе вам змінити своє ставлення до рептилій.