З початку березня в ЗОКМ ім. Т. Легоцького тривала підготовка до краєзнавчої зустрічі істориків та дослідників минулого нашого краю, що нарешті пройшла 28 березня, і стала (як сподіваємось) першою такою зустріччю з цілої серії (подальших) подібних, які варто організовувати з певною періодичністю в Ужгородському замку, як провідній музейній установі області, яка до того, ж цьогоріч святкує свій ювілей – 80 років з часу заснування!!!
Подібні зустрічі вважаємо важливими і навіть необхідними складовими розвитку краєзнавчої діяльності на Закарпатті, адже дослідження локальної історії, розуміння її проблематик, викликиків, а від того, і шляхів їх вирішення та подолання, є, на нашу скромну думку, важливою віхою формування певної просвітницької цілеспрямованої діяльністі, мета якої – популяризація історії краю, обмін досвідом, напрацювання ідей щодо подальшого руху у вивченні історії, а також мотивація молодих поколінь істориків до її глибшого дослідження і, як нслідок, виховання любові та шани до минулого наших земель.
Дата проведення зустрічі не випадкова, адже саме в цей день відзначається Всесвітній день історика, з чим ми радо вітаємо всіх, хто присвятив своє життя історії та служінню музі Кліо. І Власне така дата і тема нашого заходу, якраз і стала нагодою для зустрічі тих хто також присвятив своє життя історії, щоб поговорити про тих хто зробив такий же життєвий вибір в минулому, а також про найбільш гострі питання з області історіографії Закарпаття, що існуюють на сьогоднішній день.
Допомогла нам в цій нелегкій справі ціла когорта професфоналів своєї справи, зокрема:
- Ігор ПРОХНЕНКО – кандидат історичних наук, доцент кафедри археології, етнології та культурології факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, директор Науково-дослідного інституту карпатознавства, з доповіддю «Давня історія Закарпаття в археологічних публікаціях»;
- Михайло ДЖАХМАН, завідувач відділу новітньої історії та «Меморіального музею-кімнати А. Волошина» ЗОКМ ім. Т. Легоцького, з доповіддю «Краєзнавча та музейна спадщина Людвіга Філіпа»
- Оксана ФЕРКОВ – кандидат історичних наук, доцент кафедри археології, етнології та культурології факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету. Співкоординатор Центру досліджень угорської історії та українсько-угорських відносин, з доповіддю «Чому складно "розфарбувати" "білі плями" історії Закарпаття? (Методологічні проблеми та історіографічні виклики у дослідженні доби Середньовіччя і раннього нового часу)»
- Сергій ГАНУС – старший викладач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, з доповіддю «Історіографічна традиція «локального патріотизму»: від Базиловича до Данилюка»;
- Михайло ЗАН – кандидат історичних наук, доцент кафедри політології і державного управління факультету суспільних наук і Юрій ІСАК – старший викладач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету, зі спільною доповіддю на тему «Традиції історіографії Закарпаття повинні продовжуватися: коли побачить світ видання "Українські вчені про Угорську Русь (1848 – 1918) у двох томах"?»;
- Валерія РУСИН, завідувач відділом історії та краєзнавства ЗОКМ ім. Т. Легоцького, з доповідд «Яків Штернберг про історію Закарпаття».
Окрім того в кінці всі мали за честь послухати виступ живої легенди, «патріярха нинішньої Закарпатської історіїфії» - професора Івана МАНДРИКА, який виступив з словами підтирмки такого форматку зустрічей та настанови молодим поколінням істориків.
Ще одним подарунком на свято став виступ і Віктора Браславця – директор видавництва «Карпати». Видання книг є надважливою справою, в тому числі в справі написання історії, адже саме ця ланка пов’язує працю історика з його читачем.
Також окрему подяку висловлуємо пану Маріану Токару - кандидат історичних наук, доктор наук з державного управління, а від недавна і старший науковий співробітник відділу історії та краєзнавства ЗОКМ ім. Т. Легоцького, який значною мірою доклався до проведення цієї зустрічі
У висновку ми отримали надзвичайно плідну і змістовну зустріч, в ході якої підіймались дуже важливі питання і проблематики Закарпатської історіографії як минулого так і сучасного, були обговорені ті виклики, що стояли колись, і стоять зараз перед істориком.
Тому ще раз щиро вітаємо всіх з Всесвітнім днем історика! Ми відкриті до співпраці та підтримки подібних ініціатив у майбутньому. Сподіваємось, що ця зустріч стане початком нової традиції регулярних історичних обговорень в Ужгородському замку!