Великодні колорити Закарпаття на світлинах Карела Ганси

 Сучасні традиції святкування Великодня в Карпатах можуть бути спадкоємцями та перетвореннями тих самих обрядів, які відбулися сто років тому. процес на час та зміни, багато з цих сторінок залишаються живими й зараз, що продукт про глибоке коріння та значення Великодня. Завдячуючи світлинам 1920 – 1930-х років, зробленими дослідниками, фотографами з Чехословаччини, інших країн Європи і навіть США, маємо чудовевидиме джерело про Великодні традиції наших предків. Чи не найбільше фотографій де відображено освячення пасок у нашому краї опубліковано у книзі Карела Гансі «Stero črt a obrázkú z Podkarpatské Rusi». Кілька її примірників знаходиться в зібранні Закарпатського ОКМ ім. Т. Легоцького.

Карел Ганса (Karel Hansa) чеський мандрівник, письменник та фотограф – народився у 1890 році у Відні. У 1919 році переїхав до Праги, де проживав до самої смерті в 1967 році. У 1922 році він здійснив подорож на Близький Схід. Під враженнями від поїздки через рік видав книгу «Hrúzy východu» («Жахи Сходу»). Вона викликала великий інтерес та резонанс у Чехословаччині.
Після приєднання нашого краю до Чехословацької республіки Карела Ганса як і багатьох чехословацьких і не тільки мандрівників, фотографів та дослідників привів колорит сучасного Закарпаття, побут, культуру, обряди та традиції населення.
У результаті вийшла книга «Stero črt a obrázkú z Podkarpatské Rusi» до якої автор збирав матеріали та готував до видання протягом 1932 – 1934 років. Перше видання побачило світ у Празі у 1935 році. Книга складається з 12 розділів і проілюстрована 136 оригінальними світлинами, зробленими дослідником, і має 528 сторінок, наповнених надзвичайно цінною та цікавою інформацією про наш край. Найбільшу увагу автор приділив сучасній Рахівщині, зокрема особливостям побуту гуцулів. 10 світлин присвячено освяченню пасок у населених пунктах Ясіня, Лазещина та Стебний (сьогодні Ясінянської ОТГ, Рахівського району). На світлинах відображено освячення верби, освячення пасок у кількох греко-католицьких та римо-католицьких (Ясіня) релігійних громадах. Пропонуємо переглянути ці чудові фотографії і відчути атмосферу світлого свята Великодня в ті далекі години.
Михайло Джахман,
завідувач відділу новітньої історії,
Меморіального музею-кімнати А. Волошина